Gölbaşı Güncel Haber
HV
07 TEMMUZ Perşembe 02:11

Devlet ;Tanımı ve İşlevi

Mehmet Uluçay
Mehmet Uluçay
Giriş Tarihi : 19-12-2021 11:32

Devlet,sınırları belli bir toprak parçası üzerinde yaşayan ,vatandaşlık bağıyla bağlı olan insan topluluğunun,ihtiyaçlarını karşılayan,onları tehlikelerden koruyan,otoriteli meşru düzene devlet denir. Bastığın yeri sadece toprak diye geçme,o vatandır.

"Kim bu cennet vatanın uğruna olmaz ki feda?

Şüheda fışkıracak toprağı sıksan şüheda"

Bu toprağa ne dikersen meyvesini verir.Ne ekersen yeşerir tahıl verir.Ne gömersen "sadık yarim" der,bağrına basar.Toprağa yatırırsan kucaklar sarmalar sever.Gürül gürül akar sularıyla sular "Cennet Bahçesi"ne çevirir.

Devlet soyut bir kavramdır.Devletin Dili,Dini,Mezhebi,ırkı,cinsiyeti yoktur.Kurucu Lideri ,Para birimi vardır.Kurum ve kuruluşları Kutsalları ve değerleri vardır. Egemenlik sembolü olarak Bayrağı vardır.

"Dalgalan sen de şafaklar gibi ey nazlı hilal !

olsun artık dökülen kanlarımın hepsi helal." Devletin şanlı sembolü;

"Ey göklerin beyaz ve kızıl süsü

kız kardeşimin gelinliği,şehidimin son örtüsü" kutsalım. Değerim.

Devletin Ordusu Jandarma ve polis gücü vardır.Devlet Ordu ile korunur, Adaletle yaşar."Devletin dini Adalettir".Devlet bireylerinin hak ve hukukunu,herkese eşit ve adil bir şekilde düzenler.Bunu "Devlet aklı"yla yapar.Anayasaya bağlı kalarak,Milli İradenin mekanı olan Büyük Millet Meclis ile yapar.Bu Mecliste Hükümet şekillenir.Yürütme,yargı, ve yasama erkleri biri birinden ayrı ve bağımsız olarak çalışır.Halk adına İcra makamı Hükümettir.Hükümet Anayasaya sadık kalarak,parti programında belirlediği fikirleri projeleri uygular.Kendi özgün inanç ve düşüncelerini millete dayatamaz.Hükümetler,çeşitli dil,din,mezhep ve ırktan oluşan vatandaşlarını eşit görmek zorundadır.

"Bu ezanlar ki şehadetleri dinin temeli .Ebedi yurdumun üstünde benim inlemeli."Demek çok doğru ve güzel.Ancak toplumun diğer inanç Mekanlarını da ötelememeli onlara sahip çıkılarak korunmalı.Böylece toplumda huzur ve birliktelik kuvvetleşir.

Devletin meşru otoritesi özgün güvenlik güçleridir.Bunlara destek "Milis "güçler yoktur ve olamaz.Devletin,duvarı,çatısı,kiremidi,tuğlası yoktur."Bir tuğlayı çekersem duvar yıkılır".söylemi Devletteki "kirli işlerin" kabulüdür.Bu yanlıştır.Devlet yetkili organlarınca halka açık bilgi sunan denetlenebilir bir organdır.Kirli işlere pirim vermez.

Ünlü mütefekkir bilge insan Şeyh Edebali bundan 700 yüz yıl önce ,Osman Gazi'ye nasihatinde" Ferdi Yaşat Ki Devlet yaşasın".Devlet vatandaşlarına hizmet için vardır.Vatandaş Devlete hizmet etmez.Devletin belirlediği kurallara uymakla yükümlüdür.Yükümlülükleri, 1-Askere gitmek 2-Vergi vermek 3-Seçim zamanında oyunu kullanmaktır.Bu hizmetlerinden dolayıdır ki halkımız büyük bir içtenlikle "Allah Devlete zeval vermesin" der. Devletimiz Varolsun.

Mehmet Uluçay 18-12-2021

YORUMLAR
DİĞER YAZILARI Kadının Tanrıçalaşması "ANTİK ÇAĞDAN GELECEĞE PARA " Her Cumhuriyet Demokrasi Değildir.(2) Her Cumhuriyet Demokrasi Değildir.(1) Anneler Gününüz Kutlu Olsun ( 2) Anneler Gününüz Kutlu Olsun               Kur`an`da Halife Sözcüğü 1.2.3 KUR' AN DA; Ben, yeryüzünde bir halife."Yaratacağım" atayacağım." İnsan Nedir 8 Mart Kadınlar Günü KARAYILAN   KİMDİR?   (3) SON Karayılan Kimdir ?(2) KARAYILAN   KİMDİR?   (1) GAZİANTEP SAVUNMASINDA KARAYILAN ( 4 ) GAZİANTEP SAVUNMASINDA KARAYILAN (3) Gaziantep Savunmasında Karayılan ( 2) 25 Aralık Gaziantep'in Kurtuluşu Ben Dostlarımı Ruhumla Severim (3) Ben Dostlarımı Ruhumla Severim (2) Ben Dostlarımı Ruhumla Severim (1) Bir Aşk Hikayesi-4 Bir Aşk Hikayesi - 3 Bir Aşk Hikayesi -2 Romen Genci Atmacanın Aşkı Aşkın Gözü Kördür Sevmek ve Sevilmek Kerbela Olayına Döşenen Taşlar( 10) Kerbela Olayına Döşenen Taşlar( 9) Kerbela Olayına Döşenen Taşlar( 8) Kerbela Olayına Döşenen Taşlar( 7) Kerbela Olayına Döşenen Taşlar( 6) Kerbela Olayına Döşenen Taşlar( 5) Kerbela Olayına Döşenen Taşlar( 4) Kerbela Olayına Döşenen Taşlar( 3) Kerbela Olayına Döşenen Taşlar( 2) Kerbela Olayına Döşenen Taşlar Eski Türk Devletlerinde Yönetimin Yasa Kaynakları (1) Hititlerde Adalet ve insan hakları Devletin Dini Adalettir Mısır’da Ölünün Kendini Sorgulaması Pers Hükümdarı II.Kros' tan İnsan Hakları Ramazan Bayramınız kutlu olsun. Emrinizdeyim Paşam Hasan Tahsin 2 Hasan Tahsin 1 Korku ve Cesaret Toplumsal yaşam, kurallar zinciridir Öfke Baldan Tatlıdır "Günah Keçisi" Deyimi Nerden Geliyor? Kurtuluş Savaşında Havza Görüşmesi Kurtuluş Savaşında Havza Genelgesi Doğu Karadeniz Gezisi: Gezimizin 4.Günü Gezimizin 3.Günü Artvin- Batum Gezimizin İlk Günü Erzurum. “ Sen Seni Bil “ Kendini bil Öfke Baldan Tatlıdır Ve Büyük İskender Elazığ 8. Bölge Müdürlüğüne Sitemimiz Var 2. Karayolları Genel Müdürlüğü Elazığ 8. Bölge Müdürlüğüne Sitemimiz var. Dünya Kadınlar Günü Yürüyüş Cemşid’in, Çeşme Taşına Yazdırdıkları Nasıl anlar ve anlatırız Üç heykel Tıp Bayramı kutlu olsun Dünya Kadınlar Günü Zaman nedir? “Her cumhuriyet demokrasi değildir.” Aşure günü ve önemi Ahilik geleneğinde ustalık töreni Zaman Nedir? Hz.Hüseyin Niçin Şehit Edildi? -2 Hz.Hüseyin Niçin Şehit Edildi? - 1 Çözüm Sürecinde Israr Kadınlar Gününüz Kutlu Olsun Birlikte Rahat ve Huzurlu Yaşamak Eski Bir Tapınak Yazıtı Seçim Barajı Dünya Barış Günü Dünya Kör ve Sağır Olmuş Atatürk-İnönü İlişkisinin Bilinmeyenleri: Başbakanlıktan Ayrılış (1) Cumhurbaşkanı Seçimi ve Yetkilerin Kullanımı Adil Hükümdar Nuşirevan