Gölbaşı Güncel Haber
HV
27 MAYIS Cuma 09:03

Kitap Okumak Üzerine...

Serap Coşkun
Serap Coşkun
Giriş Tarihi : 16-02-2021 22:48

Dünyanın en zeki insanı olarak kabul edilen Nobel ödüllü Einstein'in  üniversite mezunu olmadığını çoğunuz biliyorsunuzdur. Peki onu herkesten seçkin kılan özelliği nedir?Bilmeyenler için söyleyeyim başarılı bir okuyucu olmasıdır. 
   İnsanların başarılı olabilmesinin en önemli yolu okumaktır. Kitap okumak için herkesin kendine göre yüzlerce sebebi vardır. Kimisi düşüncelerini olgunlaştırmak için okur, kimisi  anlama_yorumlama için okur, kimisi tecrübe edinmek için,kimisi toplumsal ilişkisini artırmak, kimisi hayal dünyasını geliştirmek, kimisi genel kültürünü artırmak için okur... Bazen kitabı sadece iyi hissetmek, zamanın içinde kaybolmak, içeriğindeki kendine yakın karakterle arkadaş olmak için bile okuruz. Kitaplar vefalıdır. Siz onları tozlu raflarda unutsanız, on dakikam bile yok okumaya  deseniz de, tüm teknolojik aletler, sosyal medya elimin altında ne gerek var kitap okumaya diyerek küçümsesenizde, o sizi bekler sabırla  sadık bir  dost gibi , taa ki siz ona geri dönene kadar. 
   Ayrıca unutmamakta fayda var okuma alışkanlığı gelecek nesillere miras gibi aktarabileceğimiz en kıymetli hazinedir.Bunun için kendimiz iyi okuyucu olmalıyız önce. Çünkü çocuklarımıza okuma alışkanlığını  "kitap oku" diyerek değil ancak  kendimiz kitap okuyarak ona model olarak kazandırabiliriz. 
  Amerikalı bir yazarın  okuma üzerine bir sözünü çok beğenmiştim. Şöyle diyordu yazar:  "21.yüzyılın cahilleri okuma yazma bilmeyenler değil;okumayanlar, öğrendikleri yanlış bilgileri değiştirmeyenler ve yeniden öğrenemeyenler olacaktır."  Kısaca okuma yazma bilmesine rağmen okumamakta ısrar eden  insanları cahil olarak nitelendirmiş,okumanın önemini net şekilde vurgulamıştır. 
  Hoşça kalın....Kitaplarla kalın...

YORUMLAR