DOLAR 0,0000
EURO 0,0000
STERLIN 0,0000
ALTIN 000,00
BİST 00.000
Lütfiye Vuruşkan
Lütfiye Vuruşkan
Giriş Tarihi : 15-09-2018 16:29

Yazarın gözünden ÇADAP

Çağdaş Adıyamanlılar Dayanışma Platformu, Bir Adıyaman Sevdasıdır

Adıyaman sevdası bu olsa gerek, ÇADAP (Çağdaş Adıyamanlılar Dayanışma Platformu) adı altında bu güne kadar merkez dâhil gitmedikleri ilçe kalmadı. Her ilçede güçlerinin yettiği kadar okullara yardım dağıtıldı. Ramazan Bayramında 700 kadar yardım paketleri dağıtıldı. Adıyaman’da birlik ve beraberliğin temelini atan Başkanımız Aziz Levent Binzet, Başkan Yardımcısı İrfan Sarı ve Mustafa Türkoğlu yorulmadan hiçbir siyasi ayrımcılık, hiçbir sınıf farkı, hiçbir etnik grup ve siyasi parti ayrımcılığı yapmadan, gözetmeden Adıyaman ilimize sahip çıkmaya devam ediyorlar. Yaklaşık 256 üyesiyle ÇADAP daima kendine yakışanı yapacaktır.  İstanbul’da ve yurdun çeşitli yerlerindeki Adıyamanlı hemşerilerimize katkı sağlayan ÇADAP güçleri oranında Adıyamanlı üniversitede okuyan ve ihtiyacı olan öğrencilere burs vermektedir.   Yönetim kurulunda olan arkadaşlar;Başkan: Aziz Levent Binzet, Başkan yardımcısı: İrfan SarıIşık Deniz,  Mehmet Ali Tüy, Agop Evingülü, Asiye Çabuk Yıldız, Mustafa Türkoğlu, Hüryaşam Sucu, Kamber Göksu, Fadime Şen, Mehmet Şimşek, Zeynep Deniz Odabaşı, Hasan Cömert, Saime Oğuzhan, Zeynel Yetiş, Mehmet Baykara, Nurgül Metin Duğan, Ender Açıkgöz, Saadet Alan

Saygı Değer Başkanımız Aziz levent Binzet

Bu kampanyayı başlatırken;

Bir Öğrencide Sen Sevindir adı altında okullarımız açılırken öğrencilerimize hazırlamış olduğumuz kitap & kırtasiye malzemelerine katkı sunan değerli hemşerilerimize teşekkür ediyor, saygılar sunuyorum.

Aslında balık yedirmeden önce balık tutmasını öğretmek lazım ama bizler Türkiye’de yaşıyoruz, bu Coğrafyada sadece Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün kurmuş olduğu Cumhuriyetin ilk yıllarında balık tutulması öğretilmiş, çok partili sistemle birlikte de her gelen balık yemesini öğretmiş. Dedi.

ÇADAP’ın ağır yükünü Mustafa Türkoğlu,  hayırları dağıtım işlerinin tamamını, organize işlerinin tamamını, Adıyaman’da ziyaret edilmesi gereken kişileri ziyaret etmek, Adıyaman’ın tarihine sahip çıkmak adına yaptığı çalışmaların hepsini üstlenmiş durumda;   Mustafa Türkoğlu yapılan çalışmalara örnek olarak;

Adıyaman ilçeleri ve köylerinden gelen 200 öğrenciye yatılı eğitim veren ve geçen yıl Üniversite sınavında, 11 Hukuk, 10 Tıp, 7 Diş Hekimliği, 25 Mühendislik, 2 Eczacılık, 3 Mimarlık, 7 Hemşirelik, 7 İktisat, 3 Konuşma terapisi, 3 Psikoloji ve 15 diğer bölümlerde öğrenci yerleştiren Fatih Anadolu Lisesi son sınıf öğrencilerine Yüksek öğrenim hazırlık setlerini teslim ettik. Dedi. Türkoğlu 256 kişilik watsapp grubunun birbirleriyle iletişim sağlanmasının yanısıra facebook ta da ÇADAP adı altında sosyal medyayı faaliyetler konusunda bilgi vermektedir.

ÇADAP Başkan yardımcısı İrfan Sarı’nın sosyal medyada yapmış olduğu açıklama şu şekildedir;

ÇADAP platformu yönetimi olarak okullar açılmadan önce ilköğretim düzeyindeki çocuklara kırtasiye setleri ve üniversiteye hazırlık aşamasındaki 12. sınıflara ise sınava hazırlık setleri dağıtımını planladık.

Platform üyelerinin katkıları ile setler temin edildi ve dağıtımına başlandı.

Bildiğiniz üzere Platform olarak Ramazan ayında yaptığımız gıda kolisi yardımı üyelerimizin özverisiyle 700 koliyi aşmış ve bu kolilerin büyük bir kısmı Samsat depremzedelerine olmak üzere ihtiyaç sahiplerine teslim edilmiştir.

Bu tür girişimlerimiz üyeler tarafından genel destek görmekle birlikte bazı üyelerden eleştiriler de almaktayız.

ÇADAP Platformunun sadaka kültürünü yaşatmak veya sosyal devletin görevlerini üstlenmek gibi bir görevi ve maksadı yoktur.

Platform olarak "çağdaş ve demokrat" bir çizgimiz var ve bu değerlerimizden taviz vermek gibi bir düşüncemiz olamaz.

Ülkemiz eğitim kalitesi açısından dünya standartlarının altına düşmüş durumda iken, memleketimiz Adıyaman bu düşük standartta bile son sıralara düşmüştür.

Bu durum bizi yönetenleri rahatsız etmiyor olabilir ama biz Adıyaman sevdalılarını gerçekten rahatsız ediyor. Özellikle eğitim konusunda çabalarımız devam edecektir.

Taşıdığımız su yangını söndüremeyecek ama karınca misali katkımız olsun çabasındayız.’’ Dedi.

ÇADAP ile birlikte hareket eden, Adıyaman gönüllü anneler dayanışma ve yardımlaşma platformu da;

Bir başkasının yaşamasına yardım etmeyen yaşadığını iddia edemez ilkesiyle yola çıktığımız Adıyaman Gönüllü Anneler Dayanışma ve Yardımlaşma Platformunun en önemli hususlarından biri de çocuk için Aile bütünlüğüdür. Aile bir çocuk için her şeyin başlangıcıdır ve yoksunluğu telafi edilemeyecek kadar hayatidir. Anne ve Babası olduğu halde kimsesiz kalan çocuklar da geleneksel toplumun kırık kalpli çocuklar olarak yetişmesine sebep olmuştur. Bizim için önemli olan ve terk edilen her masum çocuğun ihtiyacı olan sevgi eksikliğinin yerini doldurabilmek. Azcık olsun sevildiğini ve güvende hissedebileceği bir sosyal çevre sağlamak. Biz Gönüllü Anneler olarak elimizden geleni can-ı gönülden yapmaya devam ediyoruz ve edeceğiz.. Dediler. Çadap bu güne kadar üyelerinin başarı öykülerini gurur duyarak sosyal medyadan yayınladı. Grup üyelerimizde Özgür OĞUZ Adıyaman Filarmoni orkestrasını kurarak Adıyaman’ın sesini tüm ülkeye duyurdu.

 

 

 

 

NELER SÖYLENDİ?
@
Lütfiye Vuruşkan

Lütfiye Vuruşkan

DİĞER YAZILARI Yazarın gözünden ÇADAP 15-09-2018 16:29
NAMAZ VAKİTLERİ
Gazete Manşetleri
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA