ADIYAMAN
Giriş Tarihi : 19-11-2021 22:34

Adıyaman çiftçisi gelenekleri bozdu

Meyvecilik alanında başta badem, Trabzon hurması, ceviz, zeytin, Antep fıstığı olmak üzere üretim yelpazesini genişleten Adıyaman’da çiftçilere 100 bin adet nar fidesi dağıtıldı..

Adıyaman çiftçisi gelenekleri bozdu

Adıyaman merkez ve ilçelerinde arpa ve buğday başta olmak üzere klasik tarım yapılan araziler devlet desteğiyle yeniden modernize edildi.

Çiftçilerin gelirini artırmak ve kırsal alanda yaşam standardını yükseltmek amacıyla Adıyaman Valiliği tarafından ‘Meyvecilik Faaliyetlerinin Geliştirilmesi ve Çeşitlendirilmesi Projesi’ kapsamında İl Özel İdaresinin desteğiyle Samsat ilçesine 60 bin, Kahta ilçesine 30 Bin ve Adıyaman merkezdeki çiftçilere 10 bin olmak üzere toplam 100 bin adet nar fidesi verildi.

Kahta İlçesinde Necmettin Erbakan Parkında düzenlenen törene, Adıyaman Valisi Mahmut Çuhadar, Kahta Kaymakamı Selami Korkutata, Tarım ve Orman İl Müdürü Nurettin Kıyas,  Kahta Belediye Başkanı Yusuf Turanlı, Kahta Ziraat Odası Başkanı Fatin Rüştü Zorlu Turanlı ve çiftçiler katıldı.

“Adıyaman meyvecilik alanında çok ciddi gelişmeler kat etti”

Dağıtım töreninde konuşan Vali Mahmut Çuhadar, Adıyaman'da meyvecilik alanında çok ciddi gelişmelerin yaşandığına dikkat çekerek, “Çiftçilerimizin gelirinin artırılması amacıyla İl Özel İdaremizin desteği ile ilimizde ve ilçelerimizde meyveciliği yaygınlaştırma çalışmalarımız devam etmektedir. Bu hafta içerisinde Gölbaşı ilçemizde 50 Bin adet Trabzon Hurması, Adıyaman merkez ve Sincikli çiftçilerimize de 25 bin adet Ceviz fidanı dağıtımına başladık. Bu kapsamda bugün de Samsat ilçemize 60 bin, Kahta ilçemize 30 Bin ve Adıyaman merkezdeki çiftçilerimize 10 bin olmak üzere toplam 100 bin adet nar fidanı dağıtarak kırsal kesime yönelik desteklerimize devam ediyoruz. Ürünleri çeşitlendirmek, ürünleri zenginleştirmek, değişik ürünlerle toprağı buluşturmak en büyük hedeflerimizden birisidir. Geçen yıl başlattığımız fidan dağıtımına bu yılda seri bir şekilde devam ediyoruz. Çiftçilerimizin değişik ürünlerden gelir elde etmesi temel hedefimizdir. Çiftçiye sadece nar ve badem fidanı vermekle olmuyor, bunu katma değer yaratacak şekilde dizayn edilmesi gerekiyor. Meyveciliği Geliştirme Projesinde emeği geçen, İlçe Kaymakamlarımıza, İl Özel İdaresi yetkililerimize, İl Tarım ve Orman Müdürlüğümüze ve emeği geçen herkese teşekkür ediyor, nar fidanlarının çiftçilerimize hayırlı ve uğurlu olmasını diliyorum” dedi.

Tören fidelerin çiftçilere verilmesiyle sona erdi.

Kaynak: PHA