GÜNCEL
Giriş Tarihi : 23-08-2021 15:21

Adıyaman’da ‘Kerbela’ şehitleri anıldı

Adıyaman İmam Hüseyin Kültür Derneği, Hz. Hüseyin ve Kerbela şehitlerini anma aşure programı düzenledi..

Adıyaman’da ‘Kerbela’ şehitleri anıldı

Kent merkezinde Demokrasi Parkında Kur’an-ı Kerim tilavetiyle başlayan program İmam Hüseyin Kültür Derneği Başkanı Hüseyin Alagöz, günün anlam ve önemine binaen konuşmasıyla devam etti.

Alagöz, açıklamasında; “Peygamberler bir tarih boyunca insanlığa doğru yolu göstermek için geldiler. İnsanlardan kimisi samimiyetle onlara uyarken kimisi de onlara karşı çıktılar, alay ettiler, eziyet ettiler, savaştılar, onları katlettiler. Peygamberlerin karşısında güç kaybedince de inanmış görünüp dini çıkarlarına zulümlerine kılıf ettiler. İlahi dine uyacaklarına dini çıkarlarına uydurdular. Dinleri bozup tahrif ettiler. Hz Muhammed'den sonra da aynı şey oldu. Hz peygamber ben size iki paha biçilmez emanet bırakıyorum, biri kuran diğeri ehlibeytimdir. Bu ikisine birden sarılırsanız benden sonra asla doğru yoldan sapmazsınız buyurdu. Ama emeviler dini saltanatlarına alet ettiler zulüm ve çıkarlarına kılıf ettiler. Tahrif ettiler. Hz Hüseyin, eğer yezid gibi biri ümmetin başına geçerse İslam’ın Fatiha’sı okundu demektir buyurdu ve İslam sağlam kalsın sana bana kavuşsun diye canını ve sevdiklerini bu yolda kurban verdi. Bozulmuş din dinsizlikten daha çok zarar verir. Hz. Hüseyin gibi bir peygamber evladını dahi çoluk çocuğuyla katleder” dedi.

Alagöz’ün konuşmasının ardından Kerbela olayının anlatılmasıyla birlikte ağıtların okunması, davetliler tarafından gözyaşlarıyla dinlendi.   

Kaynak : PHA