ADIYAMAN
Giriş Tarihi : 15-08-2021 10:06

Başkan Süleyman Kılınç: Suyumuzun kıymetini bilmemiz lazım - Videolu Haber

Adıyaman Belediye Başkanı Süleyman Kılınç, bölgede yaşanan su problemi hakkında açıklamasında: “Bir taraftan içme suyu sıkıntısı yaşanırken diğer taraftan içe suyumuz ile araziler sulanıyor” dedi..

Başkan Süleyman Kılınç: Suyumuzun kıymetini bilmemiz lazım - Videolu Haber

Adıyaman Belediye Başkanı Süleyman Kılınç, su probleminin kuraklığa doğru gittiğine dikkat çekerek,  gazetecilere yaptığı açıklamasında şunları kaydetti: “Tabi sanayi devrimi ile birlikte dünyadaki sıcaklık ortalama bir veya iki derece artış gösterdi buda ister istemez buzların erimesi ile birlikte bir tarafta sel baskınları bir taraftan kuraklığı beraberinde getiriyor. Dünyada da ciddi yangınlar, sel baskınları ve kuraklık var. Maalesef şunu söylemek zorundayım. Biz şuan dağ köylerine şu taşıması yapıyoruz. Dolayısı ile ciddi bir su problemi var. Bunun en büyük nedeni ise bir taraftan içme suyu sıkıntısı yaşanırken diğer taraftan vahşi sulama ile araziler sulanıyor. Bunu çok ciddiye alınması lazım. Dolayısı ile bunu hatırlatmakta yarar var. Adıyaman suyu kaynak suyu barajdan alıp içmiyoruz o yüzden bizim suyumuzun ayrı bir kıymeti var. Türkiye’de böyle bir şey var mı bilmiyorum, suyumuzun kıymetini bilmemiz lazım. Her zaman söylüyorum, süreç gittikçe kuraklığa doğru gidiyor.”

“Şebeke içme suyunun  halı, araç yıkamalarında kullanılmamasını rica ediyorum”

İçme suyunun kullanımı konusunda vatandaşları uyaran Başkan Kılınç, “Eğer bunu ciddiye almasak ilerleyen süreçte daha çok sıkıntıya gireceğiz. Çünkü barajlar, dereler ve çaylar kuruyor. O yüzden bir damla suyun kıymetli olduğunu bunun kıymetini bilmemiz gerektiğini tekrar söylemek isterim. Özellikle şebeke içme suyunun  halı, araç yıkamalarında kullanılmamasını rica ediyorum. Bunu uyarılarımızı sıcak yazlarında olduğumuzdan dolayı istiyoruz. Kış aylarında zaten su sıkıntımız olmuyor. Ama daha çok hazirandan ve eylülden  itibaren sularımızı ciddi bir şekilde kullanmamız gerekiyor. Bu su hepimizin suyu ortak değerimiz ve buna sahip çıkmamız lazım. Ve israf noktasında maksimum özen göstermemiz gerekiyor. Bu konuda ev hanımlarımıza çok iş düşüyor. Ev hanımlarımız bu su konusunu çok güzel organize edebilirler. Bir taraftan içme suyu sıkıntısı yaşarken diğer taraftan israf etmeye hakkımız yoktur. Ve biz şuan mümkün mertebe çimlerimizi daha çok kuyu suyu ile sulamaya başladık. Parka bahçe ve yıkama işlerinin şebeke suyu ile değil kuyu suyu ile yapılması gerektiğini düşünüyoruz. Bu sadece bu süreç için değil dünya gittikçe kuraklığa gidiyor. Şuan Orta Asya gibi bir yerde Kazakistan’da bunun canlı ölümleri var. Kuraklık ve susuzluktan dolayı hatta peygamberimiz Hz. Muhammed (S.A.V) bir hadisinde nehrin kenarında otursanız bile suyu israf etmeyin demiştir. Suyumuz çok olsa bile suyumuzun kıymetini bilmek lazım. Dolayısı ile akan suların çok kıymetli olduğunu bilmek lazım” dedi. Biz bir taraftan kaynaklarımızı arttırmak için Kocaali, Çat barajlarımızı hızlandırıyoruz. Kuyularımızı hızlandırıyor ve şebekelerimizi yeniliyoruz. Gürlevik hattımız 34 kilometre başladı ve kısa sürede biteceğine inanıyoruz. Yaklaşık 8 bin Euro yatırım hibe tamamen en azından borulardaki kaçağı önleme açısından bir taraftan kaynakları güçlendirmek amacıyla gereğini yapacağız ama vatandaşlarımızdan ricamız bu suyun çok kıymetli olduğunu söylemek isterim” dedi.

 

 

Kaynak : PHA
Haberin Videosu :