SİYASET
Giriş Tarihi : 12-08-2021 16:54

Ulubey: Biz ülke olarak hiç bir felakete karşı hazırlıklı değiliz

Cumhuriyet Halk Partisi’nde (CHP) Siyasetçi-Yazar Ulubey, doğal afetler ve mülteci konusunu hakkında değerlendirmede bulundu..

Ulubey: Biz ülke olarak hiç bir felakete karşı hazırlıklı değiliz

Yaşanan doğal afetler ve mülteci konusu hakkında yazılı açıklama yapan Siyasetçi-Yazar Fatma Ulubey, “Ülkemizde son zamanlarda yaşanan yangınlar karşısında hatta deprem, sel bize gösterdi ki biz ülke olarak hiç bir  felakete karşı hazırlıklı değiliz. Yangın konusundaki duyarsızlığımız, Yangın söndürme uçağımız yetersiz vesaire. Ciğerlerimiz yanarken bir de ülkemize elini kolunu sallayarak giren Afkanlı gençlerin görüntüleri. Ara ara yazılarımda belirtirim Türkiye'nin acilen çözüme ulaştırması gereken bir sorun da Mülteci Sorunudur diye,  fakat bu sorunun giderek derinleştiğini görüyoruz” dedi.

“Türkiye toplama kampı değildir”

Ulubey, konuşmasının devamında ise, şunları kaydetti: “Halkımız bu kadar yoksulken, üniversite bitiren gençlerimiz  iş bulamazken, binlerce esnaf kepenk kapatmışken, biz bu kadar mülteciyi nasıl barındıracağız? Sınırlarımız adeta geçer hanı olmuş, bu neyin nesi diye sormak istiyorum? Sınır güvenliğimizi neden koruyamıyoruz? Şunu baştan söylemek isterim, biz yardımsever bir ülkeyiz, başı darda olanlara yardım eden bir milletiz, fakat Türkiye toplama kampı değildir. Son dönemde ülkemizde yaşanan mülteci krizi Afgan, Suriyeli, İranlı, Iraklı. Ülkemizde sınır diye bir şey kalmadı, elini kolunu sallayan geliyor. Bakın Birleşmiş milletlerin raporuna göre Türkiye’de 3.6 Milyon Suriyeli mültecinin yanı sıra 320 bin kadar diğer uyruklu yabancı mülteciler bulunmaktadır. Bunlar resmi rakam, kayıt dışı sayı ürkütücü. Son günlerde Afganistan’dan yasadışı yollarla Türkiye’ye gelen göçmen sayısı bu sayıyı ikiye katlamış durumda. Mülteci, sığınmacı, geçici koruma altında bulunan yabancı uyruklu insanların uluslararası yasalara uygun şekilde ülkelerine geri gönderilmelidir. 
 Mülteciler ülkemiz için ekonomik, güvenlik, sosyal yapı sorunudur. Avrupa kapılarını mültecilere kapatmışken, Türkiye üzerinde mülteci anlaşması yapılmasını kınıyoruz.”

“Hepsini ülkelerine geri göndereceğiz”

Mültecileri ülkelerine geri gönderecekleri sözünü desteklediği kaydeden Ulubey, konuşmasının sonunda ise, “Yazının başında sorduğum soruyu yinelemek isterim 19 yıldır tek başına ülkeyi yöneten AKP hükümeti  perdenin arkasında neyi gizliyor halka açıklaması gerekmez mi?...
Altını çizerek bir kez daha söylüyorum,  Türkiye toplama kampı değildir. Türkiye, ciddi bir sorunla Karşı karşıya, mülteci sorunu bu gidişle Türkiye için Milli Güvenlik Meselesi haline gelecektir. 
İktidar sahiplerine Çağrımızı yineliyoruz. Gelin bu gidişata dur deyin. Yarın bu topraklarda olacak birçok sorunun temelini hazırlamayın. Türkiye nüfusu coğrafi yapısı ile sınırsız mülteci kaldıracak bir yapıya sahip değildir. Türkiye son zamanlarda birçok terör örgütünün yuvalandığı ülke konumuna gelmiştir. Ülkeyi yönetenlerin biran önce mülteci sorunuyla ilgilenmesini temenni ediyorum. CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu'nun dediği gibi, “İktidar ülkeyi yangın yerine çevirmesine izin vermeyeceğiz. Halkın iktidarında ülkemizde ne kadar mülteci varsa, hepsini ülkelerine geri göndereceğiz” sözünü destekliyorum. Unutulmamalıdır ki, Sınır güvenliğini sağlamak ülkeyi yönetenlerin en önemli görevlerindendir. AB ve ABD ile nasıl  bir anlaşmaya gidildi ki, Türkiye'yi plansız, programsız biçimde sığınmacılara açtılar?  Bu durumun  ulusal güvenlik, hem sosyo kültürel yapı  açısından da büyük sorunlara yol açacağı aşikardır. Bizden söylemesi.”

Kaynak : PHA