ASAYİŞ
Giriş Tarihi : 07-08-2021 21:17

Adıyaman'da tütün eyleminde tutuklanan 10 kişi tahliye edildi

Adıyaman'da Tarım ve Orman Bakanlığı'nın tütün ticaretinde yetki belgesi ve bildirim zorunlu hale getirmesinin ardından tütün üreticileri ve satıcıları tarafından yapılan eylemler sonrasında tutuklanan 10 kişi tahliye edildi..

Adıyaman'da tütün eyleminde tutuklanan 10 kişi tahliye edildi

Adıyaman'da Tarım ve Orman Bakanlığı'nın "yetki belgesi" almadan veya bildirimde bulunmadan tütün ticareti yapılmasının yasaklanmasının ardından üreticiler ve satıcılar tarafından Adıyaman-Gölbaşı-Çelikhan ve Kahta karayolunu trafiğe kapatarak protesto ederek eylem yaptılar. Eylemler sonrası Adıyaman İl Emniyet Müdürlüğü ve İl Jandarma ekipleri tarafından 12 Temmuz günü "yol kapatarak seyahat özgürlüğünü engellemek" belirlenen 12 adrese operasyon düzenleyerek 12 kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınan 12 kişi sorgulamaların ardından çıkartıldıkları mahkemece tutuklanarak cezaevine gönderildi. Avukatların itirazı sonrasında 2 kişi serbest bırakılırken 10 kişinin ise tutukluk hali devam etti.

Tutukluluk durum değerlendirmesi kapsamında yapılan ara duruşmada mahkeme heyeti, tütün yetiştiricilerinin ve satıcılarında bulunduğu 10 kişi adli kontrol şartı ile tahliye edilmesine karar verdi.

 

Kaynak : PHA