SİNCİK
Giriş Tarihi : 05-08-2021 21:26

BBP Genel Başkanı Destici: Orman yangını suçluları için ‘idam’ dedi

Adıyaman’da partisinin il binası açılışına katılan Büyük Birlik Partisi (BBP) Genel Başkanı Mustafa Destici,"Burada bilmemiz gereken bir şey daha var. Bu yangınların bir kısmının da kasıtlı olarak terör örgütünün uzantıları tarafından çıkartıldığını beliyoruz. Başından itibaren bunu söyledik. Şuanda bununla ilgili yakalananlar var, tespit edilenler var" dedi..

BBP Genel Başkanı Destici: Orman yangını suçluları için ‘idam’ dedi

BBP Genel Başkanı Mustafa Destici, partisinin Büyük Birlik Partisi Adıyaman İl Başkanlığının açılışı ve kentteki temasları için geldiği Adıyaman'da parti yönetimi ve üyeleri karşıladı. 

Hocaömer Mahallesi'nde partisinin Adıyaman İl Başkanlığının açılışına katılan Başkan Destici, kurdele keserek hayırlı uğurlu olmasını diledi.
Parti binasında gazetecilere açıklama yapan BBP Genel Başkanı Mustafa Destici, bölgedeki muhtarlarla, vatandaşlarla konuştuklarını enerji hatlarından, elektrik üretim hatlarından oradaki kopmalardan tellerin kopmasından yada aşırı sıcaklıklardan kıvılcımların saçılmasıyla yangınların çıktığını belirtti.

“Bir kısmının da kasıtlı olarak terör örgütünün uzantıları tarafından çıkartıldığını biliyoruz'

Bu yangınların bir kısmının da kasıtlı olarak terör örgütünün uzantıları tarafından çıkartıldığını söyleyen Başkan Destici,"Tabi Orman yangınlarını neden çıktığı meselesi var. Biz bölgedeki muhtarlarımızla, vatandaşlarımızla konuştuk. Bu yangınların bir kısmının aşırı sıcaklardan olduğu vatandaşlarımız tarafından dile getirildi. Yine ormanların içerisinden geçen enerji hatlarından, elektrik üretim hatlarından oradaki kopmalardan tellerin kopmasından yada aşırı sıcaklıklardan kıvılcımların saçılmasıyla yangınların çıktığını biliyoruz. Fakat yine bunun yanında insan hatasından yani art niyetli olmasa bile insan hatasından kaynaklandığını da biliyoruz. Lakin burada bilmemiz gereken bir şey daha var. Bu yangınların bir kısmının da kasıtlı olarak terör örgütünün uzantıları tarafından çıkartıldığını biliyoruz. Başından itibaren bunu söyledik. Şuanda bununla ilgili yakalananlar var, tespit edilenler var. Onlar Türkiye'yi, Türk milletini, Türk devletini zora düşürmek için bunu yapıyorlar. Şuanda askerimiz, polisimiz, Doğudan, Güneydoğuda terör bölgelerinde Yurtiçinde, Yurtdışında teröre göz açtırmıyor, teröristlere aman vermiyor. Onlarda terör eliyle, teröristler aracılığıyla yapamadıklarını burada ormanlarımızı ateşe vererek, ormanların içinde hayvanlarımızı yakarak, canlarımızı yakarak, vatandaşlarımızı yakarak bu şekilde intikam almaya çalışıyorlar. Buda bir terör eylemidir" dedi. .

“Bu suçlar için idamın getirilmesini istiyoruz”

Polis ve vatandaşı şehit eden bir terörist ne ceza alıyorsa ormanı kasıtlı olarak yakanlarda en az o kadar ceza alması gerektiğini aktaran Başkan Destici, “Polis veya bir vatandaşımızı şehit eden terörist hangi cezayı alıyorsa ormanı kasıtlı olarak terör örgütünün talimatıyla yakanlarda en az o kadar ceza alması gerekiyor. En azından müebbet biz tabi Büyük Birlik Partisi olarak aslında bu suçlar için idamın getirilmesini istiyoruz. Ama şuanda kanunlarımızda bu yok, anayasamızda bu yok. Mevcutta en ağır cezayı almaları gerekiyor. Ama bir kere daha söylüyorum bizim belli suçlar için idam cezasının tekrar getirilmesi gerekiyor. Çünkü bizim mevcut cezalarımız, ceza kanunlarımız suçun karşılığı maalesef sucun karşılığı olmuyor yeteri kadar. Şimdi binlerce, on binlerce ormanı yakacaksın içinde yüzbinlerce canlıyı yakacaksın, onlarca canımızı yakacaksın 5-10 sene yatıp çıkacaksın" şeklinde konuştu. 

“Türk hükümetini zayıflatma noktasında kasıtlı eylem, çalışma yapanlar var”

Türkiye'yi küçük düşürme, Türk hükümetini zayıflatma noktasında kasıtlı eylem, çalışma yapanlar olduğunu öne süren Başkan Destici, “Tabi ki; bu derece yangınla ilk defa karşılaşıldığı için bir tedbirsizlik açık ve net bir şekilde gözüküyor. Lakin bu tedbirsizlik üzerinden ülkemizi, devletimizi zor düşürmeye özellikle dış dünyaya karşı bilinçli bir şekilde bir takım çalışmalar yaparak Türkiye'yi küçük düşürme, Türk hükümetini zayıflatma noktasında kasıtlı eylem, çalışma yapanlar var. Bunları kınıyorum bunların yaptıkları doğru değil. Hükümete zarar vereceğiz derken devlete, Türkiye'ye ve milletimize zarar vermekte olduğunu bilsinler. Bir kısmı tabi bunu bilerek yapıyor zaten içerinde bir Türkiye düşmanlığı var. Ama bir kısımda hükümete olan kininden siyasi düşüncesinden yapıyor. Toplum bunu değerlendirecektir. Siyasi rant devşirmeye çalışanlar bunu fırsata çevirmeye çalışanlar burada kendilerine siyasi fayda çıkmayacağına çok net bir şekilde bilmeleri gerekiyor" dedi.

“Buralarda bir eksiklik olduğu gözüküyor”

Türk Hava Kurumu'nda eksiklik olduğu görüldüğünü aktaran Başkan Destici, “Bakın bir Türk Hava Kurumu tarafından tartışma sürdürülüyor.  Elbette ki; hepimiz arzu ederdik ki; Türk Hava Kurumun yangın söndürme uçakları çalışır vaziyette olsun, verimli iş yapar vaziyette olsun, sağlam olsun ve yangınlar çıktığında bunlar yangınlara müdahale etsin ama maalesef böyle olmadığını görüyoruz. Bunların bakımı gerekiyor, bugüne kadar bunların çoktan yapılması gerekiyor. Tabi ki; bu Türk Hava Kurumu bir nevide özerk kurum kendisi bunları yapması gerekiyor, kendisi bunları hazır hale getirmesi gerekiyor. Bu konuda bir ihtiyacı var ise devletten estek istemesi gerekiyor. Ama buralarda bir eksiklik olduğu gözüküyor" şeklinde konuştu.

Konya'da 7 kişinin öldürülmesini etnik kökenden dolayı yaygarası koparıldığını belirten Başkan Destici, konuşmasını şöyle sürdürdü: "En son Konya'da yaşanan hadise iki aile arasındaki husumeti sanki etnik kökeninden dolayı o aile fertleri öldürülmüş yaygarası kopartarak milleti kışkırtmaya çalıştılar. Ve milletimizin ırkçılıkla, faşistlikle devletimizi, polisimizi İçişleri Bakanlığımızı bu katliama göz yummakla suçladılar. Bunu en üst ağızdan yani HDP'nin eş başkanı profesör ünvanı var ve çevreye göre de akılı başında ve onların içindeki en sağ duyulu adamlardan biri diye tabir ediliyor. Burada sağ duyulu dedikleri bile çıktı ne dedi? O aileden 7 kişi sırf etnik kökenlerinden dolayı öldürüldü iftirasını Türk milletine attı, Türk devletine attı bununda karşılıksız kalmaması lazım, hukuk bununda gereğini yapması lazım."

Sulu tarım konusuna da değinen Başkan Destici, konuşmasını şöyle tamamladı: “Ürün yetiştirmek için su en büyük ihtiyaç. Onun için bu sulama konusunda da yine tabi bu bölgede yapılan çok ciddi yatırımlar var ama bu yatırımların kesilmemesi lazım, bu yatırımların artarak devam etmesi lazım özellikle bizzat çiftçilik yapan vatandaşlarımıza desteklerin arttırılması lazım. Bir kere daha söylüyorum bu destekler çok basit. Yapılacak olan şudur. Bir;  mazottaki ÖTV kaldırılacak, iki; sulamada kullanılan elektrik ucuz maliyetli verilecek, üç; giderler dediğimiz tohumdur, gübredir, ilaçtır bunların maliyetleri düşürülecek ve buradaki fahiş artışlara müsaade edilmeyecek. Bu üç şey yapıldığı zaman ben çiftçimizin çok rahatlayacağını, üretimin çok daha yükseleceğini ve bu şekil de Türkiye’nin de gıda üretiminde, tarımsal üretimde, hayvancılıkta çok önemli başarılara imza atacağını ve Türkiye’nin kalkınmasında büyük hizmet edeceğine yürekten inanıyorum."

 

Kaynak : PHA