SAĞLIK
Giriş Tarihi : 03-08-2021 16:41

Şahin: Aşıya yönelik bilgi kirliği çok fazla

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi tarafından yeni tip korona virüs (Covid-19) salgınına karşı geliştirilen aşılama çalışmalarını yönelik ön yargıyı kırmak ve teşviki artırmak amacıyla personellere “Pandemide Aşılanmanın Teşviki Konusunda Bilgilendirme Eğitimi” verildi..

Şahin: Aşıya yönelik bilgi kirliği çok fazla

Dünyanın ana gündemini uzun süredir meşgul eden korona virüs salgınına karşı ulusal ve küresel anlamda gerçekleştirilen aşılama çalışmalarına ilişkin ortaya atılan asılsız iddiaları kırmak, bilimsel verilerle aşının toplum sağlığı açısından önemine vurgu yapmak için Büyükşehir Belediyesince personellere, Onat Kutlar Konferans Salonu’nda “Pandemide Aşılanmanın Teşviki Konusunda Bilgilendirme Eğitimi” verildi.

Bilgilendirme toplantısında konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, şunları söyledi: “Dünya küresel bir sorunla karşı karşıya. O yüzden bu toplantının önemi çok yüksek. Teknoloji çağındayız. Ancak gözle görülmeyen bir virüs, yaklaşık 2 yıldır, bütün hayatımızı etkiledi. Önceliklerimiz değişti, yönetişim anlayışımız dönüşüme uğradı. Bu yaşananları bir filmde seyretmiş olsaydık, korku filmi olarak yorumlardık. Bu virüs bir sonuç. Bu sonuca gitmemek için de elimizden geleni yapmalıyız. Bilim dünyası, sürekli bir çalışma içerisinde. Her gün, yeni bir pencere açılıyor. Bize düşen şeyde bilgi toplumunda doğru bilgiyi yakalamak. Maalesef özellikle sosyal medya başta olmak üzere çok büyük bir bilgi kirliliği ile karşı karşıyayız.  Aşılamaya yönelik asılsız iddiaları ortadan kaldırmak için bilgilenip aşının doğruluğunu çevremize açıklamamız gerekiyor. O yüzden bu ihtiyacı gördüğümüz için hemen böyle bir bilgilendirme toplantısı yapalım istedik. Siz değerli belediye çalışanlarımız burada bulunduğunuz için teşekkür ederim.”

Ardından Gaziantep Kent Konseyi Başkanı Dr. Samet Bayrak, yaptığı sunumda aşı hakkında vatandaşın dile getirdiği 10 bahane ve aşı yapılmamasına ilişkin ortaya atılan asılsız iddialarını cevapladı.

Bilgilendirme eğitiminde; Eğitimin devamında aşı olmayan vatandaşların en yaygın 10 bahanesi olarak belirlenen; Aşıya inanmama, aşının etkisiz olduğu düşüncesi, yan etki korkusu, aşıyla çip takıldığı düşüncesi, aşının kısırlık yaptığına olan inanç, yabancı ajan korkusu, Türk aşısı beklentisi, alerji korkusu, ihmalkarlık bana bir şey olmaz algısı başlıkları katılımcılara anlatıldı. 

 

Kaynak : PHA