GÜNCEL
Giriş Tarihi : 29-07-2021 19:54

Başkan Doğan:Taleplerimiz yaşamsal, birlikte mücadele gücümüzdür

Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası Adıyaman Eş Başkanı Süpan Deniz Doğan Toplu İş Sözleşmesi (TİS) süreciyle ilgili açıklama yaptı..

Başkan Doğan:Taleplerimiz yaşamsal, birlikte mücadele gücümüzdür

Yazılı açıklamada 2 Ağustos’ta yapılacak toplu iş sözleşmesini değerlendiren Başkan Doğan, “2 Ağustosta, milyonlarca kamu emekçisi ve emeklisinin yaşamını doğrudan etkileyen yeni bir Toplu İş Sözleşmesi(TİS) süreci başlıyor. Ve bu süreci; haklarımıza, emeğimize, ücretlerimize, iş güvencemize saldırıların arttığı, ağırlaşan çalışma yaşamına bir yandan da pandeminin, savaşın, şiddetin ve ekonomik, ekolojik başta olmak üzere çoklu krizlerin eşlik ettiği koşullarda karşılıyoruz. Bu koşullara mahkûm olmadığımızı çok iyi biliyoruz ve KESK’li kadınlar olarak bu TİS dönemine ilişkin belirlediğimiz her biri yaşamsal öneme sahip özgün ortak taleplerimiz etrafında tüm kadınları birlikte mücadeleye çağırıyoruz” dedi.

Başkan Doğan, konuşmasının devamında ise, “KESK olarak,  4688' in ve bu yasayla kurulan TİS masasının antidemokratik olduğunu,  tarafların belirlenmesinden, imza yetkisine kadar gerçek bir toplu pazarlıktan uzak olduğunu, ayrıca kadınların taleplerini ve sorunlarını yok sayan cinsiyet körü bir düzenek olduğunu yıllardır ifade ediyoruz.  Öte yandan TİS masasında kadın temsilinin olması ve kadın taleplerinin ayrı başlık ve fasıllarda tartışılması için yıllardır büyük çaba sarf ediyoruz. Bu temelde KESK’li kadınlar olarak; 2022-2023 yılları için imzalanacak TİS sözleşmesinde yer almasını istediğimiz taleplerimizi kamuoyu ile paylaşıyoruz ve takipçisi olacağımızı belirtmek istiyoruz” diye konuştu.

Kaynak : PHA