GÜNCEL
Giriş Tarihi : 08-07-2021 14:11

ASİAD Başkanı Doğan: Tütündeki belirsizlik biran önce sona ermeli

Adıyaman Sanayici Ve İş Adamları Derneği Genel Başkanı Mehmet Doğan geçtiğimiz günlerde Adıyaman ve ilçelerinde yaşanan tütün eylemlerine ilişkin açıklama yaptı..

ASİAD Başkanı Doğan: Tütündeki belirsizlik biran önce sona ermeli

Merkezi İstanbul'da bulunan Adıyaman Sanayici Ve İş Adamları Derneği Genel Başkanı Mehmet Doğan geçtiğimiz günlerde Adıyaman ve ilçelerinde yaşanan tütün eylemlerine ilişkin açıklama yaptı.

Doğan açıklamasında şunları ifade etti:

"Adıyaman'da yüzyıllardır süregelen yerli tutun üretimi ve ticareti son yıllarda yeni düzenlemelerle farklı bir boyut aldı. Ekimi serbest olan ancak kıyılmış olarak taşınması ve işlenmesi sadece kooperatifler vasıtasıyla serbest hale gelen kıyılmış tütünün başta Adıyaman ekonomisi olmak üzere ülke ekonomisine de katkı yapmakta. Ancak kooperatifleşme süreci ve yasal süre tamamlansa da gelinen noktada ne üretici mutlu ne de ticaretini yapan esnaf mutlu. Son alınan karar ile kooperatiflerin kurulumu için verilen 6 aylık ek sürede inşallah çalışmalar hızlandırılır ve üreticinin istediği gibi kıyılmış tütünde sıkıntılar ortadan kalkar. Çünkü yerli tütün ve özellikle dağ tütünü yetiştiren ailelerin başka bir gelir kalemleri yok sayılır. Tütünden elde ettikleri gelir ile çocuklarını evlendiriyor, okula gönderiyor, üniversiteye yolluyor ve daha doğrusu yıl boyunca o parayla geçimini sağlıyor. Beklentimiz bu ek süre zarfında yasal prosedürler tamamlanarak kooperatifleşme süreci hayata geçer ve Adıyaman'da yeniden mutlu insanların sayısı artar.”

Kaynak : PHA