GÜNCEL
Giriş Tarihi : 08-07-2021 14:09

Bitlis Nemrut'tan Adıyaman Nemrut'a pedal çevirdiler - Videolu Haber

Vangölü Aktivistleri Derneği tarafından düzenlenen “Bitlis Nemrut'tan, Adıyaman Nemrut'ta Pedallıyoruz” projesi kapsamında 50 bisikletçi 450 kilometrelik yolu pedallayarak Adıyaman’ın Kahta ilçesine ulaştı..

Bitlis Nemrut'tan Adıyaman Nemrut'a pedal çevirdiler - Videolu Haber

Bitlis’in Tatvan ilçesindeki Nemrut Dağı’nda bir araya gelen yaklaşık 50 bisikletçi, bölgenin turizm potansiyeline dikkat çekmek amacıyla 2 Temmuz’da Adıyaman Nemrut'a doğru yola çıktı.

Kahta ilçesine ulaşan bisikletli grup öncelikle sağlık ve güvenlik ekipleri tarafından karşılandı ardından Mustafa Kemal Caddesinde farkındalık turu düzenledi. Daha sonra İlçe Kaymakamlığına geçti.

Vangölü Aktivistleri Derneği Başkanı Erdoğan Özel, gazetecilere yaptığı açıklamada, 50 kişilik bisikletli grubuyla "Bitlis Nemrut'tan Adıyaman Nemrut'a Pedallıyoruz" projesi kapsamında Adıyaman’ın Kahta ilçesine ulaştıklarını ifade etti.

"Amacımız Bitlis Nemrut'u ve Adıyaman Nemrut'u buluşturmak"

Özel, “Şu an Kahta şehir merkezindeyiz. Birazdan Kahta şehir merkezinde de bir farkındalık turu atacağız. Amacımız Bitlis Nemrut'u ve Adıyaman Nemrut'u buluşturmak.” dedi.

Başkan Özel, 450 kilometrelik yolu pedalladıktan sonra Nemrut Dağı’nın bulunduğu Kahta ilçesine varmanın mutluluğunu yaşadıklarını belirterek, şu ifadelere yer verdi:

“Ülkemizin çeşitli illerinden olan sporcular ile beraber Bitlis başta olmak üzere Siirt, Batman, Diyarbakır, Urfa ve Adıyaman olmak üzere 6 ilimizi ziyaret etme fırsatını bulduk. Beş gündür yollardayız, yarın Nemrut Dağında olacağız. Amacımız iki Nemrut arasında bir köprü kurarak iki Nemrut’u buluşturmaktır. Amacımız "Bitlis Nemrut'tan Adıyaman Nemrut'a Pedallıyoruz" projesi yeni bir marka oluşturmak. Bu yol markalaşınca geleneksel hale gelecek bir festival şeklinde yapılmayı düşünüyoruz. Ulusal ve uluslararası anlamda bu parkurun ülkemize kazandırılması anlamında bu bir ilktir. Önümüzdeki yıllarda da daha geniş katılımla biz bu projeyi yapacağız. Her gittiğimiz yerde olduğu gibi Kahta halkıda bizi alkışlarla karşılayarak selamladı. Bu bizleri daha çok mutlu etti.”

Kaynak : PHA
Haberin Videosu :