ADIYAMAN
Giriş Tarihi : 08-06-2021 15:23

Su kabağı sanatı Adıyaman'lı kadınların yüzünü güldürüyor - Videolu Haber

Adıyaman'da kadınlar, düzenlenen kurslarda abajur, lamba ve süs eşyalarına dönüştürdükleri su kabaklarını internetten satarak gelir elde ediyor..

Su kabağı sanatı Adıyaman'lı kadınların yüzünü güldürüyor - Videolu Haber

Adıyaman Belediyesi ve Halk Eğitim Merkezi'nin ortaklaşa hazırladığı proje kapsamında, Kadın ve Gençlik Merkezi'nde 'Su Kabağı İşlemeciliği Kursu' açıldı.

Kursa atılan kadınlar, hem zamanlarını değerlendirirken hem de öğrendikleri meslek sayesinde su kabağına şekiller vererek, elde ettikleri ürünleri internetten satışa çıkarıyor, ekonomilerine de katkı sağlıyor

"İnternet üzerinden yoğun sipariş alıyoruz"

Kursta usta öğretici olarak görev yapan Derya Turgut, toplanan su kabaklarını kuruttuktan sonra matkapla delerek, ışıklandırdıklarını söyledi.

Turgut, üzerine çeşitli şekiller yapıp, boyayarak, ortaya çıkardıkları lamba, abajur ve dekoratif ürünleri internet üzerinden sattıklarını belirterek, "Burada yaptığımız su kabaklarına internet üzerinden yoğun sipariş alıyoruz. Birçok yere kursiyerlerimizin yaptıkları ürünleri gönderdik. Meslek öğrenmenin yanı sıra kursiyerlerimiz satışı yapılan ürünlerden para kazanıyorlar. Ev hanımlarımız bu tür kurslara gelerek hayallerini gerçeğe dönüştürebilirler. Yaptıkları ürünler ile evlerine maddi olarak destekte bulunabilirler." diye ifade etti.

"Bu sanatı mesleğe dönüştürmek istiyorum"

Kursa katılan kadınlardan 4 çocuk, 5 torun sahibi Aysel Güneş de zaman geçirmek için arkadaşlarının tavsiyesiyle merkeze geldiğini belirterek, "Burada zaman geçirirken, ortaya güzel eserler çıkarıyoruz. Burada yaptığımız eserler ile para da kazanarak aile ekonomisine katkı sağladım. Kurs sonunda evde ve imkan olursa kuracağım bir işletmede öğrendiğim bu sanatı mesleğe dönüştürmek istiyorum. Kurs aynı zamanda terapi gibi geliyor." dedi.

Kaynak : PHA
Haberin Videosu :