SİYASET
Giriş Tarihi : 26-05-2021 22:37

HDP'li Bülbül: Adıyaman halkı bu yanlıştan bir an evvel dönülmesini umut etmektedir

HDP Antalya Milletvekili Kemal Bülbül, Adıyaman'ın Tuz Hanı restorasyonuna yönelik açıklamada bulundu..

HDP'li Bülbül: Adıyaman halkı bu yanlıştan bir an evvel dönülmesini umut etmektedir

Milletvekili Bülbül yaptığı yazılı açıklamada, yazılı ve görsel basında tarihi ve kültürel mirasın korunup yaşatılması amacıyla Adıyaman Valiliği İl Özel İdaresi tarafından 2019 yılında yeniden inşa ve restorasyon çalışmalarına başlanılan tarihi Tuz Hanında sona yaklaşıldığına dair haberlere yer verildiğini anımsattı.

Adıyaman Valiliği İl Özel İdaresi 200 yıllık geçmişi ile Adıyaman’ın en önemli çalışmalarından biri olacağı iddia edilen Tuz Hanı’nın restorasyon çalışmaları ile yeniden ayağa kaldırılarak yerli ve yabancı turistler için şehir merkezinde bir cazibe merkezi oluşturacağının ileri sürüldüğünü kaydeden Bülbül, şu ifadelere yer verdi:

“Adıyaman halkının, siyasi partilerin ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcilerinin sıklıkla dile getirdiği yıkılmaya yüz tutmuş  eski  çarşısı içindeki Oturakçı Pazarı’nda yer alan tarihi Tuz Hanı için iki yıl önce başlatılan restorasyon çalışmasının takdirle karşılandığı, yapının aslına uygun şekilde restore edileceğini üst katında 20 odalı bir butik otel, iç tarafta 21; 29 işyeri ve bir sergi salonunun yapılacağı öngörülen restorasyonda tamamlandığında bu kararla çelişen uygulamalara itirazların yükseldiği beyan edilmektedir.

19-20 ile başlanan otel odası sayısının 32’ye çıkması, dükkânlar yerine cafe restorant yapılması, işletmesinin de Vilayetlere Hizmet Götürme Birliği’ne verilmesine dair kararlarda bazı siyasilerin, bu işten rant devşirmek amacıyla girişimde bulunduklarına dair iddialar ileri sürülmektedir.

Yerel haber kaynakları 10 milyon TL harcanarak gerçekleştirilen restorasyonun yerli ve yabancı turistlere hizmet etmekten çok birkaç protokol misafiri için yapıldığına dair kaygılarını beyan etmektedirler. Adıyaman halkı bu yanlıştan bir an evvel dönülmesini umut etmektedir.

Daha önce demokrasi parkına dönüştürülmesi talep edilen kütüphanenin yerinin yapılaşmaya açılmasına itiraz ettiğini dile getiren Adıyamanlı kanı/kanaat önderleri, bazı siyasi parti temsilcileri ve sivil toplum kuruluşları, kentin dönüşümüne dair kararların bütün paydaşların katılımıyla alınması ve uygulamanın bu kararlardan sonra başlatılması gerektiğini ileri sürmektedirler.”

Milletvekili Bülbül, tarihi Tuz Hanı restorasyonuna yönelik şu soruları yöneltti:

“Bakanlığınız Adıyaman Valiliği İl Özel İdaresi tarafından 2019 yılında yeniden inşa ve restorasyon çalışmalarına başlanılan tarihi Tuz Hanı’nda öngörülenlerin dışında gerçekleştirilen uygulamalardan haberdar mıdır?

Tarihi Tuz Hanı’nda gerçekleştirilen restorasyondaki değişiklikler için ilgili kurumlardan gerekli belgeler alınmış mıdır?

Tarihi Tuz Hanı’nda gerçekleştirilen restorasyon sonucunda taahhüt edilen sergi salonunun yapılmamasının sorumluları hakkında Bakanlığınız herhangi bir soruşturma yapmış mıdır? 

Bakanlığınız kentsel dönüşümün yapılaşma da dahil olmak üzere yeniden düzenlenmesinde kentlilerin etkin katılımını gözeten (kent konseyi vb.) herhangi bir düzenleme öngörmekte midir?

Kaynak : PHA