SİYASET
Giriş Tarihi : 24-03-2021 12:30   Güncelleme : 24-03-2021 12:30

Karahan:Cumhuriyetimizin Temel Hedeflerinden uzaklaşılıyor!...

Her türlü ayrımcılığı reddedip insana öncelik veren, daha demokratik ve katılımcı bir toplum yapısına kavuşmuş, Bir Türkiye..

 Karahan:Cumhuriyetimizin Temel Hedeflerinden uzaklaşılıyor!...

Temel insan hak ve özgürlüklerinde en ileri ülkeler seviyesine erişmiş, her türlü eşitsizliği gidererek ulusal dayanışma duygularını güçlendirmiş, sosyal adalete dayalı bir toplum yapısı oluşturmuş, Siyasette ve yönetimde temiz toplum yaratma amacına ulaşmış, Ülkede yurttaşlık, kardeşlik, dayanışma ve birlik bağlarını güçlendirmiş, Ekonomide fırsat eşitliğine dayanan, Sürdürülebilir bireyler ve bölgeler arasında dengeli bir kalkınma sürecine girmiş, Tam istihdamı hedefleyen, bilgi ekonomisine dayanan ve uluslar arası alanda rekabet gücü yüksek, Yurtta ve dünyada barışı,Ülkemizin ve Yurttaşlarımızın güvenliğini ve çıkarlarını koruyan, Çağdaş uygarlık düzeyine ulaşmış, Bir Türkiye…

HEDEF VE ÖNCELİKLERİMİZ

Atatürk ilke ve devrimlerinin bekçisiyiz.

Gücümüzü tarihsel köklerimizden alıyoruz.

Emperyalizme karşı ulusal baş kaldırının öncüsü olan Kuvayi Milliye, Müdafa-i Hukuk Cemiyetlerinin oluşumuna dayanak oldu.

Müdafa-i Hukuk ise İşgal altındaki Anadolu’da yerel kimlikten ulusal kimliğe ve ulusal dayanışmaya ulaşmayı, Gücünü ulusal iradeye dayandırmayı hedef aldı.

Cumhuriyet Halk Partisi işte bu soylu, ilkeli ve onurlu temelde oluşan Anadolu ve Rumeli Müdafaa-i Hukuk Cemiyeti’nin devamı olarak 9 Eylül 1923 te Mustafa Kemal ATATÜRK tarafından kuruldu.

CHP’nin tarihsel kimliği, Atatürk devrimlerinin birikimleri ile 6 ok İlkeleri çizgisinde; Kemal Atatürk’ün “Bağımsızlık benim karakterimdir”

İsmet İnönü’nün “Namuslular da en az namussuzlar kadar cesur olmalıdır”

Sözleri ile de ifadesini bulan bu soylu ve erdemli gelenek ile şekillendi.

Ulusal bağımsızlık mücadelesi’nin birikimleri ve Atatürk Devrimleri ile bu eşsiz sürecin felsefi ve ahlaki değerlerin özünü oluşturan ALTI OK İLKELERİ, Bir bütün olarak, siyasi kimliğimiz ile İdeolojimizin parti programımızın tarihsel kaynağı ve en güçlü dayanağıdır.

NOT= Yukarıda bahsedilen Cumhuriyetin Kuruluş felsefesi’nin çoğu taşları yeniden bozulmuştur. Tekrar düzelmesi için Mustafa Kemal Atatürk'ün dediği gibi Kuvayi Milliye ruhu ile herkesin fedakarlık yaparak maddi ve manevi el ele vererek çalışması lazım. Aynı zamanda sayın Genel Başkanımızın, Büyükşehir Belediye Başkan adaylarını tespit ettiği gibi, (Elde edilen bu başarıdan dolayı) Millet vekillerinin de  bölgelerin yapısına göre tespit edilmesi ön görülmelidir. Sayın Genel Başkanımıza bu başarılarından dolayı saygılar sunuyorum.

CHP Adıyaman İl Başkan danışmanı Mehmet Karahan