ADIYAMAN
Giriş Tarihi : 22-03-2021 15:47

Vali Çuhadar: Mayıs ayında normalleşeceğimizi umut ediyorum

Adıyaman Valisi Mahmut Çuhadar, risk haritasında 'kırmızı' renk ile en yüksek riskli iller arasında olan Adıyaman'da son günlerde vaka sayısına ve gelişmelere yönelik açıklamada bulundu..

Vali Çuhadar: Mayıs ayında normalleşeceğimizi umut ediyorum

Vali Çuhadar, açıklamasında, son bir yıldır sadece Türkiye değil bütün dünya önemli bir sağlık durumu ile karşı karşıya olduğunu belirterek, Çin'de ilk Wuhan dan sonra yaklaşık 5 ay sonra Mart ayında ilk vakanın görüldüğünü anımsattı.

"Yaklaşık 1 aydır aynı sayıları alıyoruz"

Göreve geldiğinde vaka sayısının düşük olduğunu ancak yaz hareketliliği ile birlikte artmaya başladığını ifade eden Vali Çuhadar, şöyle devam etti:

"Eylül-ekim gibi sonra yine bir düşüş oldu. Sonra tekrar yükselmeye başladı şuanda sanıyorum ki 3’üncü dalgadayız. Şuanda bizim elimizdeki veriler kırmızıya işaret ediyor ama şunu rahatlıkla söyleyebilirim ki artan bir trend yok. Yaklaşık 1 aydır aynı sayıları alıyoruz, kontrol altında diyebilirim. Türkiye’nin diğer vilayetleri İstanbul sarıdaydı, kırmızıya geçti bizde öyle bir durum yok sayılar stabil bir şekilde devam ediyor. Tahminlerime göre kısa bir süre içerisinde bu geriye dönecektir. Bizim çevre illerden farklı olarak uyguladığımız veya uygulamadığımız bir metot yok. Türkiye’deki bütün vilayetler  aynı önlemleri uyguluyorlar. Bizim verilerimiz sayılarımız son derece doğru sayılar. Yaptığımız test sayısı hastanede yatan hasta sayısı da olursa iyi durumdayız diye düşünüyorum. Bizim için asıl göstergelerden biri ise hastanelerimizde artış oranının olmaması yoğun bakımda yüzde 60-yüzde 70'e yaklaşmıştı, şimdi ise yüzde 30 bunu rahatlık ile söyleyebilirim."

"Mayıs ayında normalleşeceğimizi umut ediyorum"

Önlemlere devam edildiğinde mayıs ayında ciddi düşüş yaşanacağına inandığını aktaran Vali Çuhadar, "Mayıs ayının ortalarında normalleşeceğimizi ve sayıların taban yapacağına bu önlemlere devam edersek mayıs ayında ciddi bir şekilde düşüş olacağına inanıyorum.

Merkez Kahta ve Besni’de yoğunluk var. İlçelerimizde Samsat, Çelikhan bazen hiç vaka bile olmuyor. Gerger ve Sincik’te 3-5 vaka oluyor. Bazen bir hafta boyunca hiç vaka olmayan ilçelerimiz var. İlçelerimiz iyi durumda Kahta, Besni ve merkezde yoğunlaşıyor vakalar diğer ilçelerimiz iyi durumda."diye konuştu.

"Aşı konusunda iyi durumdayız"

Adıyaman halkının kuralara uyumlu olduğunu düşündüğünü sözlerine ekleyen Vali Çuhar, açıklamasını şöyle tamamladı:

"Özellikle üç kuraldan maske, kuralına bizzat uyulduğunu tespit etmiş durumdayım. Gittiğim yerlerde hemşerilerimiz maske kuralına uyuyorlar. Kurallara uyma çevre illere göre Adıyaman daha duyarlı  ve vatandaşlarımız hastanelere giderek test yaptırıyorlar. Ne kadar yüksek test yaptırırsak biz o kadar vakayı yakalayıp karantina altına alabiliriz. Bu kötü bir şey değil güzel bir şey vakalar saklanarak veya  gidip test yaptırmayarak evde geçirilen sürelerde yayılma hızını uzatıyoruz biz o yüzden Adıyaman bu yolda iyi yolda vatandaşlarımızın bu duyarlığa önem vermeleri önemli sayılar değil hastalığın engellenmesi önemli hastanede şuan durumlar iyi endişeye kapılacak bir şey yok ama bu demek değildir ki vatandaşlarımız önemleri gevşetsin önlemleri gevşetmeyeceğiz.

Aşı konusunda iyi durumdayız. Birinci doz aşıda 47 bin 964 kişiye yüzde 68 oranında aşı uygulamışız. Son 6 ayda Kovid-19 geçirilmiş hastalara vurulmuyor. Onlar antikor ürettikleri için  bunlar yüzde 20-25  tabi kendi istekleri ile olmaları gerekiyor. Aşı olmak istemeyenleri ikna etmek için gerekli önlemlerimiz aldık.Aşı konusunda iyi durumdayız."

Kaynak : PHA