GÜNCEL
Giriş Tarihi : 14-03-2021 14:43

Sağlık-Der Adıyaman Şube Başkanı Bozan: Sağlık çalışanları her zamankinden daha mağdur

Sağlık-Der Adıyaman Şube Başkanı Abdulkadir Bozan, 14 Mart Tıp Bayramının yıl dönümü nedeniyle açıklama yaptı..

Sağlık-Der Adıyaman Şube Başkanı Bozan: Sağlık çalışanları her zamankinden daha mağdur

Bozan, açıklamasında,sağlık çalışanlarının her zamankinden daha mağdur, daha perişan, daha tükenmiş durumda olduğunu vurgulayarak, "Tam 1 yıldır bir de pandemiyle savaşıyor, ölüyor ya da hasta oluyorlar."dedi.

"2. basamak bir devlet hastanemizin olmaması da en büyük handikap"

Ülke genelinde yılların biriktirdiği sorunların, sıkıntıların, mağduriyetlerin devam ettiğini kentte de aynı sıkıntı ve mağduriyetlerin aynısının  fazlasıyla yaşandığının altını çizen Bozan, şöyle devam etti:

"1 yıldır Kovit-19 ile de mücadele eden, zaten tükenmiş durumda olan sağlık çalışanlarımızdan, Adıyaman'da ölen ve hastalığa yakalanan yüzlerce arkadaşımız oldu. Hastalanan arkadaşlarımıza geçmiş olsun derken, vefat edenlere de Allah’tan rahmet diliyorum. Adıyaman’da 2. basamak bir devlet hastanemizin olmaması da en büyük handikap ve talihsizliğimizin başında geliyor. Normal hasta ile kovit hastaları aynı hastanede tedavi olmak zorunda kalıyor, hatta ciddi bir hastalığı olmayan normal hastalar tam olarak tedavi bile olamayabiliyor. Bu olumsuz ortamın içerisinde yine sağlık çalışanlarımız mağdur oluyor.

Ayrıca sağlık personelin özel olarak faydalanabileceği lojmanlar ve sosyal tesislerin bir kısmı ellerinden alınmış, idari bina ve filyasyon merkezi olarak kullanılmaktadır. Sağlık çalışanlarımız pek de uygun olmayan ortamlarda çalışmak zorunda bırakılmıştır. Toplum Sağlığı Merkezi personeli ve filyasyon ekipleri birkaç parçaya bölünmüş ve kötü şartlarda çalışmakta, lojmanların bahçesine kurulan  çadırda yemek yemek zorunda kalmışlardır. Bu zamanda böyle olumsuz durumlar Adıyaman’ımıza yakışmıyor ve sağlık çalışanlarımız da bunu hak etmiyor.

14 Mart’ın yıldönümünde ülke genelinde ve Adıyaman’da sağlık çalışanlarımızın mağduriyetlerinin giderilmesi, hak ettiği değere ve çalışma şartlarına kavuşmasını ve haklarının verilmesini önemle talep ediyor ve bekliyoruz."

Bozan, "Sağlık Çalışanlarının hakkı ödenmez" deyip bu iş geçiştirilemez ve kimse avutulamaz. Kuru bir alkışla bu iş olmaz, olamaz. Kovit- 19’un meslek hastalığı sayılması, adil, insan onuruna yaraşır bir ek ödeme, 3600 ek gösterge verilmesini acilen istiyoruz. Bu talep ve beklentilerimizle tüm sağlık çalışanlarımızın 14 Mart Tıp Bayramını kutluyorum. "dedi.

Kaynak : PHA