SİYASET
Giriş Tarihi : 30-01-2021 20:23   Güncelleme : 31-01-2021 19:22

CHP’li Tutdere TBMM’de esnafın durumunu özetledi: Bıçak kemikte

Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlık Divanı Üyesi ve Cumhuriyet Halk Partisi Adıyaman Milletvekili Av. Abdurrahman Tutdere TBMM Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmasında, esnafın girdiği ekonomik darboğaz karşında iktidarın sessiz kaldığını ve esnafın feryatlarına kulak vermediğini ifade ederek iktidara yüklendi..

CHP’li Tutdere TBMM’de esnafın durumunu özetledi: Bıçak kemikte

Tutdere, Genel Kurul’da yaptığı konuşmasında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın "Bazı dostlar diyorlar ki; Dükkanlar kapanıyor, şirketler kapanıyor. Kapanan falan yok, her şey ortada" açıklamasına tepki göstererek, "Türkiye'nin her tarafında esnafımız kan ağlıyor, esnafımız zor durumda." dedi.

"Kapanan şirketler de dükkanlar da ortada"

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın geçtiğimiz günlerde yaptığı, “Ortada kapanan şirket veya dükkan yok" açıklamasının Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan tarafından cevaplanan soru önergesiyle yalanlandığı kaydeden Tutdere, "Sayın Cumhurbaşkanı, dostlarınız doğru söylemiş. Genel Başkanımız, milletvekillerimiz, hepimiz Anadolu'da, Türkiye'nin her tarafında esnafların kan ağladığını, zorda olduğunu söylüyoruz. Dostlarınızla beraber kendisine sormuş olduğumuz Sayın Bakanınız da aynı şeyi söylüyor." diye ifade etti.

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan’ın soru önergesine verdiği cevabı aktaran Tutdere,"1 Mart 2020 ile 30 Kasım 2020 tarihleri arasındaki dokuz aylık süreçte Türkiye genelinde 64 bin 474 esnafımız ve sanatkarımız iş yerini kapatmış. Yine aynı süre içerisinde 24 bin172 adet ticari işletme kapanmıştır." ifadelerini kullandı.

İktidar sıralarına şiirle seslendi

Esnafın kredi kıskacına sıkıştırıldığını ve borç batağına sürüklendiğini aktaran Tutdere, "Dükkanını kapatmak isteyip kapatamayan yüz binlerce esnafımız var. Çünkü iş yerlerini kapattıklarında bankalardan aldıkları kredilerin geri çağırılacağından korkuyorlar." dedi.

Esnafın durumunu anlatmak için Hasan Hüseyin Korkmazgil’in ‘Bıçak Kemikte’ şiiriyle iktidar sıralarına seslenen Tutdere, "Eti geçti, duydun mu? Bıçak kemikte. Duymadınsa duy artık, behey Allah'ın kulu, bıçak kemikte. Duy da silkin ne olursun. Bu ne biçim uyku bu. Bıçak kemikte." dizeleriyle esnafın durumuna dikkat çekti.

Kaynak : PHA