ADIYAMAN
Giriş Tarihi : 24-01-2021 18:55

ADD, Uğur Mumcu'nun katledilişinin 28. ölüm yıl dönümünde andı

Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD) Adıyaman Şube Başkanı Aslan Palalı, Ankara'daki evinin önünde aracına konulan bombanın patlaması sonucu yaşamını yitiren Uğur Mumcu'nun, katledilişinin 28.yıl dönümü nedeniyle mesaj yayımladı..

ADD, Uğur Mumcu'nun katledilişinin 28. ölüm yıl dönümünde andı

ADD Adıyaman Şube Başkanı Palalı mesajında, "Devrim şehitlerimizi unutmadık, 'Vurulduk ey halkım unutma bizi' diyen devrim şehidi unutulur mu !..."dedi.

"Uğur Mumcu'yu saygı, özlem ve gururla anıyoruz" diyen Palalı, araştırmacı gazeteci Uğur Mumcu’nun 24 Ocak 1993’te evinin önündeki arabasına yerleştirilen uzaktan kumandalı bombanın patlatılması sonucu öldürülmesinin üzerinden 28 yıl geçtiğini söyledi.

"Cinayeti azmettirilenlerin ortaya çıkarılamamasını bir demokrasi ayıbıdır"

Palalı,dönemin iktidarının cinayeti çözmenin ve faillerini yakalamanın devletin namus borcu olduğunu söylediklerini üzüntüyle hatırladıklarını vurgulayarak, "Aradan geçen uzun süre içinde cinayeti azmettirilenlerin ortaya çıkarılamamasını bir demokrasi ayıbı olarak düşünüyoruz. Bu ayıp Hrant Dink cinayetinde olduğu gibi yeni gazeteci cinayetleri için de karanlık odakları cesaretlendiren bir örnek olarak karşımızda duruyor."diye ifade etti.

"Basın ülkenin hafızasıdır"

Palalı mesajını şöyle tamamladı:

"Basın bir ülkenin hafızasıdır. Bu nedenle Türkiye’de halkın gerçekleri öğrenme hakkı için hizmet eden gazeteciler her zaman güç odakları tarafından hedef seçiliyor. Sözlü, yazılı, fiziksel saldırılarla gazeteciler baskı altında tutulmaya, itibarsızlaştırılmaya çalışılıyor. Uğur Mumcu’yu ölümünün 28. yılında sevgi, saygı ve özlemle anıyoruz.

Evrensel gazetecilik normlarına göre basın özgürlüğünün bulunmadığı ülkeler arasında yer alan Türkiye’de Uğur Mumcu gibi araştırmacı gazetecilere duyulan ihtiyacın ne denli arttığını bir kez daha hatırlatıyoruz.
Halkın haber alma ve gerçekleri öğrenme hakkına saygı gösterilmesini, gazetecilerin mesleklerini yapmalarının önündeki engellerin kaldırılmasını istiyor saygılar sunuyorum."

Kaynak : PHA