ADIYAMAN
Giriş Tarihi : 17-12-2020 19:06

Rotary Klübü, bedensel engelli yaşlı adamı özgürlüğüne kavuşturdu

Adıyaman Nemrut Rotary Kulübü, uzun süredir dışarı çıkamayan 72 yaşındaki bedensel engelli Yusuf İlik'e akülü tekerlekli sandalye hediye ederek, özgürlüğüne kavuşmasını sağladı..

Rotary Klübü, bedensel engelli yaşlı adamı özgürlüğüne kavuşturdu

Adıyaman Nemrut Rotary Kulübü'nün geleneksel hale getirdiği "Uluslararası Rotary engellilerle zirvede Nemrut’a tırmanıyoruz" sloganı ile bu yıl 21. kez düzenlemeyi planladığı proje koronavirüs (Kovid-19) nedeniyle gerçekleştirilemedi ancak ihtiyaç sahibi engellilere akülü tekerlekli sandalye desteği sağladı.

Nemrut Rotary Kulübü dönem Başkanı İsmet Atay,yaptığı açıklamasında, aktivitelerin iptal edilmesinin engelliler için düşündüğü iyilik çalışmalarını ve projeleri etkilemeyeceğini söyledi.

Atay, şunları ifade etti:

"Bu yıl Nemrut Dağı zirvesinde gerçekleştirdiğimiz aktiviteleri koronavirüs ve pandemi nedeniyle gerçekleştiremedik. Ancak engelli kardeşlerimiz için "Akülü tekerlekli sandalye" kampanyası başlattık. Projemize katılamayan başta Rotary 2430. Bölge Federasyonu olmak üzere 2420 ve 2440. Bölge Federasyonlarına bağlı kulüplerimiz, Amerika’dan kardeş kulübümüz Sılıcon Valley Star Rotary Club ve Alhambra Rotary Club “Hayatı paylaşmak için engel yok” sloganı ile başlattığımız "Akülü tekerlekli sandalye" kampanyamıza yaptıkları bağışlar ile harika bir destek sağladı.

Akülü tekerlekli sandalye ihtiyacı olan engelli kardeşlerimize aldığımız araçlarla onların yeniden hayatın bir parçası olarak evlerinden dışarıya çıkmalarına ve bizler gibi özgürce istedikleri yere yardım almadan gitmelerine katkı sağlıyoruz."

Bugün 10 yıl önce bir ayağını ve son zamanlarda diğer ayağını şeker hastalığı nedeniyle kaybeden 72 yaşındaki Yusuf İlik'in akülü tekerlekli sandalye ile yeniden evinden dışarıya çıkmasına ve özgürce dolaşabilmesine imkan sağladıklarını aktaran Atay, "Herkes birer engelli adayıdır, diyerek çıktığımız bu yolda amacımız; Türk Rotaryenleri olarak ülke genelinde engellilerin sorunlarına dikkat çekmek, engellileri bir araya getirerek onların birbirleriyle ve toplum ile kaynaşmalarına yardımcı olmak ve ayrıca bu proje ile Rotary’i tanıtmaktır. Bizlere dünyanın öbür ucundan destek olan, iyi şeyler yapmamıza katkı sağlayan tüm Rotaryenlere, dostlarımıza ve Rotary kulüplerimize teşekkür ederim.”dedi.

Uzun zamandır iki ayağı dizlerinden kesik olduğu için evinden dışarıya çıkamayan 72 yaşındaki Yusuf İlik ise evinde kendisi için getirilen akülü tekerlekli sandalyeyi görünce aracına hemen binerek ilk sürüşünü evin içinde gerçekleştirdi.

"Mutluluğumu anlatamam"

Protezleri ve binecek bir aracı olmadığı için yatağından çıkamayan Yusuf İlik, mutluluğunu şöyle dile getirdi:

"Ne kadar mutlu olduğumu anlatamam. Allah bu yardımı yapandan, bu arabayı alandan ve bana veremlerden razı olsun. Çok mutlu oldum. Bundan sonra bende özgürce dışarıya çıkıp yeniden dolaşabileceğim."

72 yaşındaki Yusuf İlik’e akülü tekerlekli sandalyeyi teslim eden Nemrut Rotary Kulübü Dönem Başkanı İsmet Atay, Rotary 2430. Bölge Guvernör Yardımcısı Hasan Öztürk ve kulüp üyeleri hep birlikte hatıra fotoğrafı çektirdi.

Kaynak : PHA