GÜNCEL
Giriş Tarihi : 15-11-2020 19:50

5. Türk Dünyası Belgesel Film Festivali ödülleri verildi

Türk Dünyası Belgesel Film Festivalinde dereceye giren filmlerin gösterimleri, 7 Aralık 2020 tarihinde Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesinde gerçekleşti..

5. Türk Dünyası Belgesel Film Festivali ödülleri verildi

Türk Dünyası Gazeteciler Federasyonu’nun öncülüğünde devlet kuruluşları, üniversiteler, meslek örgütlerinin proje ortaklığı ve destekleri ile bu sene 5.’si düzenlenen Türk Dünyası Belgesel Film Festivali’nin profesyonel ve öğrenci kategorilerinde ödül alan filmler belli oldu.
5. Türk Dünyası Belgesel Film Festivali Ödül Töreni açılışı Osmaniye’de gerçekleşti. Osmaniye Ticaret ve Sanayi Odası (OTSO) Devlet Bahçeli Toplantı Salonu’nda düzenlenen ödül töreni, OTSO Başkanı Devrim Murat Aksoy’un hoş geldiniz konuşması ile başladı. Festival Komitesi Başkanı ve Türk Dünyası Gazeteciler Federasyonu Genel Başkanı Menderes Demir yaptığı konuşmada 9 Ülke 9 Şehir 1 Festival sloganı ile 4 yıldır düzenledikleri festivalin bu seneki açılışını Osmaniye’de yaptıklarını söyledi. Başkan Demri, festivalin bugüne kadar kısa metrajlı filmlerden oluştuğunu önümüzdeki yıllarda uzun metrajlı film kategorisini uygulamayı planladıklarını söyledi. Teşekkür Demir, festivalin düzenlenmesinde önemle yer alan yönetim kurulu üyelerimiz ve cemiyet başkanlarımız, Nevşehir Bayram Ekici, Zonguldak Derya Akbıyık, Niğde Necmi Pişkin, Tarsus Okan Çalışkan, Adana / Ceyhan Şahin Özer, Adıyaman İbrahim Aslan ve Elazığ Mustafa Doğan’ a ve destek verenlere, ödül töreninde emeği geçenlere de teşekkür etti. Ödül törenine katılan Aşık Gül Ahmet Yiğit’in mini konserinin ardından festivalin yarışma finalistleri açıklandı ve filmlerden kısa kareler gösterildi.
Profesyonel belgesel film yarışması
5. Türk Dünyası Belgesel Film Festivali, Uluslararası Belgesel Film Yarışmasında Ana Jüri Başkanı; Sinema Sanatçısı ve SESAM Başkanı Engin Çağlar (Türkiye), Jüri Üyeleri; Selçuk Üniversitesi Öğretim Üyesi ve Yönetmen Aytekin Can (Türkiye), Yönetmen Bulat Yusupov (Başkurdistan), Yönetmen EduardNovikov (Yakutistan), Yakın Doğu Üniversitesi Öğretim Üyesi ve Yönetmen Fevzi Kasap (KKTC), Yapımcı ve Yönetmen Hakan Yusufogluları (Türkiye), Yapımcı ve Yönetmen Mesut Erbaş (Türkiye), Yapımcı ve Yönetmen Murat Uygur (Türkiye), Yönetmen Nizami Abbas (Azerbaycan), Yönetmen RaşidMalikov (Özbekistan), Yönetmen Salavat Yuzeev (Tataristan), Yönetmen SatıbaldıTekeyev (Kazakistan), Yönetmen TemirbekBirnazarov (Kırgızistan), Yapımcı ve Yönetmen (TRT) Yunus Emre Tekin (Türkiye), YuryKuroçka (Hakasya) ödül alan filmleri belirledi. Profesyonel Belgesel Film Yarışması’nda ödül alan filmler ve yönetmenleri şöyle:
Birincilik Ödülü: Teacher / Öğretmen / 2019 / IbadyllaAdjibaev / 00:23:57 / Kırgızistan
İkincilik Ödülü: Diş Ağrısı / Toothache / 2019 / Özer Kesemen / 00:24:43 / Türkiye
Üçüncülük Ödülü: Hapıtlar / Hapyts / 2016 / Veli Seyadi / 00:31:28 / Azerbaycan
Şems / Sems / 2020 / Mehmet Can Bindal / 00:19:55 / Türkiye
Özel ödüller
Dumanlı Sərhəd / TheFoggyBorder / 2018 / Atbin Hosseini / 00:35:32 / İran
Suzuk Ota / BelovedFather / 2019 / MurodOdilov / 00:28:45 / Özbekistan
Öğrenci Belgesel Film Yarışması
5. Türk Dünyası Belgesel Film Festivali, Uluslararası Öğrenci Belgesel Yarışmasında Ana Jüri Başkanı; Adıyaman Üniversitesi’nden Akademisyen Prof.Dr. ŞehrabanıAllahverdiyeva (Türkiye), Jüri Üyeleri; Yönetmen ve Yapımcı Alihan Erbaş (Türkiye), Jurgan Medeniyet ve Sanat Akademisi Sinema Bölüm Başkanı Doç.Dr. Asya Baigozhina (Kırgızistan), Yozgat Bozok Üniversitesi’nden Akademisyen Batuhan Kalaycı (Türkiye), Gümüşhane Üniversitesi’nden Akademisyen Burak Türten (Türkiye), Al Farabi Üniversitesi Basın ve Halkla İlişkiler Müdürü DaurenDusebayev (Kırgızistan), Gümüşhane Üniversitesi, TRT AVAZ Yayın Tasarımcısı  ve Görsel Yönetmen Erkan Baysal (Türkiye), Sinema Araştırmacısı ve Görüntü Yönetmeni Hayri Çölaşan (Türkiye), Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi Öğretim Elemanı Memduh Yağmur (Türkiye), Kırgızistan Türkiye Manas Üniversitesi’nden Akademisyen Doç. Dr. StambulbekMambetaliyev (Kazakistan), Azerbaycan Devlet Medeniyet ve İnce Sanat Üniversitesi’nden Akademisyen Süreyya Azizova (Azerbaycan), Amasya Üniversitesi Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Müdürü ve Halk Bilimci Timur Yılmaz (Türkiye), Yakın Doğu Üniversitesi’nden Akademisyen ZeydeYalıner Önek (KKTC), ödül alan filmleri belirledi. Öğrenci Belgesel Film Yarışması’nın derece alan filmleri ve yönetmenleri şöyle:
Birincilik Ödülü: Oyuncakçı Saklı Yadigarlar / 2020 / Yağmur Kartal / 00:45:15 / Türkiye
İkincilik Ödülü: Memtevri (Yaylacı) / Transhumant / 2019 / Fatih Ertekin / 00:19:48 / Türkiye
Üçüncülük Ödülü: Hayal / 2020 / ÇıngızSamudinUulu / 00:17:00 / Kırgızistan ile Dancing in theCorner / 2020 / Sungatullin Sultan Zufarovich / 00:14:59 / Tataristan
Özel Ödüller: Jüri Kültür Sanat Özel Ödülü; Craftsman (Usta) / ArailymZhetkergen / Kazakistan. Festival Tertip Komitesi Özel Ödülü; Merkeb - i Mesai / DonkeysWork / 2020 / Hasan Erdoğmuş / 00:18:17 / Türkiye
Ödüllerin verilmesinin ardından konuşma yapan Osmaniye Valisi Dr. Erdinç Yılmaz “Türk dünyasının kültürlerini yansıtan ve kültür köprüsü oluşturan böyle bir festivalin bu seneki ödül töreni açılışına ev sahipliği yapmaktan büyük memnuniyet duyduğumu ifade etmek istiyorum. Ayrıca ben buradan Osmaniye’yi Türk Dünyası Kültür Başkenti yapmayı duyurmak istiyorum. Ben vali olarak bu konuda her türlü emek ve desteğe varım. Yarışmada dereceye girenleri de tebrik ediyorum” diye konuştu.

 

Kaynak : PHA