ADIYAMAN
Giriş Tarihi : 08-11-2020 13:10

CHP’li Buluş'tan deprem uyarısı: Adıyaman'da kentsel dönüşüm projesini başlatmak o kadar mı zor?

CHP Adıyaman Merkez İlçe Başkanı Hüseyin Buluş, depreme dayanıklı olmadığı halde çürük raporu olmasına rağmen halen insanların yaşamlarını sürdürdüğü Altınşehir Mahallesindeki tehlikenin boyutlarını gündemine aldı..

CHP’li Buluş'tan deprem uyarısı: Adıyaman'da kentsel dönüşüm projesini başlatmak o kadar mı zor?

Adıyaman’ın deprem bölgesi üzerinde olmasıyla birlikte geçmiş dönemlerde raporlarda yer alan, “Bu binalar depreme dayanıklı değildir. Ve yıkılmalıdır” kararına rağmen Çevre Ve Şehircilik İl Müdürlüğü ile Adıyaman Belediyesi yetkililerinin bu konuya el atmadıklarını söyleyen CHP Adıyaman Merkez İlçe Başkanı Hüseyin Buluş, olası bir depremde yaşanacak bir durumdan yetkililerin sorumlu olduğunu vurguladı.

"Dünyanın başka bir şehrinde herhalde böyle bir keyfi tutum görülemez"

Altınşehir evlerinin zaman kaybetmeksizin boşaltılarak, vatandaşların farklı yerleşim yerlerine taşınması gerektiğini belirten Başkan Hüseyin Buluş, “Dönemin şartlarında yapılan ancak bugün insanların içinde yaşamasının oldukça tehlikeli olduğu Altınşehir evleri konusunun bir izahatı olamaz. Devlet yetkililerinin bu evleri yıllar önce boşaltması gerekirken, halen insanlar bu evlerde yaşamlarını sürdürüyorlar. Ülkemizin kimi illerinde yaşanan depremlerde görünen manzaraların tek sebebi çürük binaların yıkılmamasıdır. Burada öncelikli olarak görev ilgili bakanlığa ve yereldeki idarecilere düşmektedir. Yoksa vatandaşa evlerden çıkılması konusunda uyarı yapılmazsa haliyle vatandaşlarda bu evlerde yaşamlarını sürdürürler. Avrupa’da yaşanan depremler sonrasında yapılan yapıların sağlamlığı her zaman konuşulurken, ülkemizde ise halen kentsel dönüşüm projeleri konuşuluyor. Tek başına iktidar olan bir hükümet yetkililerinin kentsel dönüşüm projeleri konusunda bugüne kadar beklemelerini anlamış değiliz'' dedi.

"Altınşehir en az Musalla ve Mara Mahalleleri kadar tehlikeli''

''Örneğin bizlerinde yaşamamış olduğu Adıyaman’da kentsel dönüşüm projesi konusunda ne yazık ki, bir çivi bile çakılmış değildir'' diyen Buluş uyarılarını şöyle sıraladı:
"Bundan önceki açıklamalarımda da gündeme getirdiğim gibi Musalla ve Mara Mahallerinde insanların yaşaması ne kadara tehlikeli ise Altınşehir’de de yaşamaları bir o kadar tehlikelidir. Çünkü bu evlerin hiçbiri depreme dayanıklı değildir. Deprem fay hattı üzerinde olan Adıyaman’da olası bir depremin yaşanması halinde bu evlerin ayakta kalması mümkün değildir. Depreme dayanıksız olduğu devlet yetkilileri tarafından raporlanan bu evlerde nasıl oluyor da bu insanların yaşamasına izin veriliyor? Bu soruyu Çevre Ve Şehircilik İl Müdürlüğü ve Adıyaman Belediyesi yetkililerine soruyorum. Dünyanın başka bir şehrinde herhalde böyle bir keyfi tutum görülemez. Bir yandan binaların depreme dayanıksız olduğunu belgelendireceksiniz, bir yandan da bu yerleşim yerlerinde insanların yaşamasına göz yumacaksınız. Altınşehir evlerinde yaşayan vatandaşlarımızın yanı sıra Suriyeli mültecilerin ve öğrencilerin burada barınması oldukça tehlikeli bir durumdur. Günümüzde teknolojinin geliştiği bir dönemde bir ilde kentsel dönüşüm projesini başlatmak o kadar mı zor? Kentsel dönüşümü hayata geçirmeyen yetkililere şu soruları sormak gerekir? Kaybolan deprem vergileri nerede? 18 yıldır tek başına iktidar olan ve halktan bir o kadar deprem vergisi toplayan hükümet neden bugüne kadar illerde kentsel dönüşüm projelerini hayata geçirmemiştir? Bizler her deprem yaşandığında insanlarımızın ölmemesini istiyoruz. Önlemleri önceden alındıktan sonra depreme dayanıksız olduğu tespit edilen binaların yıkılmasıyla insanlarımızın burnu bile kanamaz. Fakat ülkemizde ve Adıyaman’da kentsel dönüşüm adına yapılan bir şeyler yoktur. Bizler CHP’li siyasiler olarak; 'Yaşanacak herhangi bir depremde ne çocuklarımız nede aileler ölsün' diyoruz."

 

Kaynak : PHA