BESNİ
Giriş Tarihi : 21-09-2020 22:03   Güncelleme : 22-09-2020 22:43

5 Bin lavanta fidanı toprakla buluşacak

Adıyaman Besni Belediyesi tarafından 5 bin adet lavanta fidanı ekim ayı içerisinde şehrin çeşitli yerlerine dikimi yapılacak..

5 Bin lavanta fidanı toprakla buluşacak

Besni Belediye Başkanı Eyyup Mehmet Emre konu hakkında yaptığı açıklamada, şehrin çehresini güzelleştirecek olan 5 bin adet lavanta fidelerini ekim ayı içerisinde toprakla buluşturacaklarını söyledi.

"İlçemizde alternatif ürün olabilecek"

Besni’ye nazar boncuğu olacak ve çehresini daha da güzelleştirecek olan lavanta fideleri, şehri güzelleştirmesinin yanı sıra ekonomiye de katkı sağlayacağını ifade eden Emre,açıklamasını şöyle sürdürdü:

"Havasını temizleyecek lavantanın güzel görünümünün yanı sıra ilçemizde alternatif ürün olabilecek ve ilçemize katma değer sağlayacağını da düşünüyoruz. Doğal güzelliği ile ilçemizin nazar boncuğu olacak lavanta fidesini ilerleyen zamanlarda kendi seralarımızda üretmek ise en büyük temennimizdir. Lavanta bitkisinin çoğalması, arıcılığı da tetikleyecek ve bu sayede birçok kişiye geçim kaynağı olabilecek kapasiteye ulaşması için çalışmalarımızı devam ettireceğiz.
1 metre kadar boylanabilen kuraklığa, sıcağa ve soğuğa karşı oldukça dayanıklı olan hatta kışları -35 C° ye kadar dayanabilen lavanta Besni’ye hayırlı olsun emeği geçenlerden Allah razı olsun."

 

Kaynak : PHA