SİYASET
Giriş Tarihi : 12-09-2020 18:49

CHP'li Buluş: Darbenin iyisi kötüsü olmaz

CHP Adıyaman Merkez İlçe Başkanı Hüseyin Buluş,"12 Eylül darbesini yapanlar, ‘’Asmayalım da besleyelim mi’’ dedikleri 17 yaşındaki Erdal Eren’in yaşını büyütüp astılar."dedi..

CHP'li Buluş: Darbenin iyisi kötüsü olmaz

Başkan Buluş, mesajında,1980 Askeri darbesinin 40'ıncı yıl dönümünü olduğunu belirterek, “12 Eylül darbecileri tarafından uygulanan baskıcı, antidemokratik hukuk dışı uygulamalar, bugün iktidar eliyle uygulanmaya devam ediyor."dedi. 

"Tek adam rejimi ve uygulamaları 12 Eylül’ü aratmamaktadır."

Kuvvetler ayrılığı, denge ve denetlemenin devre dışı bırakıldığının altını çizen Buluş, şu ifadelere yer verdi:

"Darbenin iyisi kötüsü olmaz. Ülkemizde darbe ikliminden tek çıkış yolu vardır. Bu da demokrasi ve özgürlüklerin varolmasıdır. Özgürlükçü demokratik bir yeni anayasadır. Anayasal hak ve özgürlüklerin yaşandığı demokratik laik çağdaş hukuk devletinin gerçekleştirilmesidir. 12 Eylül darbesini yapanlar, "Asmayalım da besleyelim mi" dedikleri 17 yaşındaki Erdal Eren’in yaşını büyütüp astılar. Bugün Kenan Evren hatırlanmıyor ama Erdal Eren hala 17 yaşında. Askeri ve sivil tüm darbeler, demokrasiyi ortadan kaldırmaya yönelik insanlık dışı girişimlerdir.12 Eylül askeri darbesi sadece geçmişte kalan bir askeri darbe değildir, bugünkü Türkiye 12 Eylül’ün ürünüdür” Türkiye’nin çağdaşlık ve demokrasi hedefinde onlarca yılı çalıp ülkemizi karanlığa mahkûm eden 12 Eylül’ü ve diğer tüm darbeleri nefretle kınıyorum."

 

Kaynak : PHA