SAĞLIK
Giriş Tarihi : 05-09-2020 13:10

Başkan Barutçu: Düzenleme kesinlikle yeterli değil

Sağlık-Sen Adıyaman Şube Başkanı Yasin Barutçu, Sağlık Bakanlığınca aile hekimleri ve sağlık çalışanlarına yönelik ek ödeme uygulamasına yönelik açıklamada bulundu..

Başkan Barutçu: Düzenleme kesinlikle yeterli değil

Barutçu yazılı açıklamasında, aile hekimliği birimleriyle ilgili Sağlık Bakanlığı tarafından yeni düzenlemeler yapıldığını belirterek,"Yeni düzenlemeyle taleplerimizin bir kısmı karşılık buldu ancak düzenleme kesinlikle yeterli değil."dedi.

"Kalıcı ve adaletli iyileştirmeler  yapılmalıdır"

Sağlık Bakanlığı'na bağlı kurum ve kuruluşlarda görev yapan bütün sağlık çalışanları Kovid-19 ile temas halinde olduklarını ilk günden beri dile getirdiklerini belirten Barutçu, "Ve onlar ülkemizin içinde bulunduğu pandemi döneminin kahramanlarıdır. Aile hekimlikleri, hastaneler, 112 çalışanları, TSM'ler, müdürlük çalışanları, sağlık evleri ve kısacası bütün sağlık kurumlarında görev yapan sağlık çalışanlarımıza kalıcı ve adaletli iyileştirmeler yapılmalıdır."dedi.

"1 Ağustos'tan itibaren 3 ay ilave ek ödeme yapılacak"

Yapılan yeni düzenleme ile Kovid-19'a yakalanmış ve dolayısıyla idari izinli ya da raporlu olan aile hekimi ve aile sağlığı çalışanlarının maaşlarında kesinti yapıldığını anımsatan Barutçu, şöyle devam etti:

"Yeni düzenlemede 1 Haziran'dan itibaren geçerli olmak üzere Kovid-19'a yakalanmış olan aile hekimliği çalışanlarının maaşları kesilmeyecek ve raporlu günler çalışılmış gün olarak sayılacaktır. Kovid-19 nedeniyle takip edilen kayıtlı kişi sayısı dikkate alınarak 1 Ağustos'tan itibaren geçerli olmak üzere 3 ay süre ile aile hekimlerine 3 bin TL’ yi geçmemek üzere, aile sağlığı çalışanlarına ise 850TL’yi geçmemek üzere ilave ödeme yapılacaktır."

Kaynak : PHA