KAHTA
Giriş Tarihi : 26-08-2020 23:20

Badem diyarı Kahta'da hasat dönemi

Adıyaman'ın Kahta ilçesinde başlayan badem hasadında 540 milyon TL gelir elde edilmesi bekleniyor..

Badem diyarı Kahta'da hasat dönemi

Badem diyarı Kahta ilçesinde hasada Şanlıurfa Orman Bölge Müdürü Cevdet Çiçek, Adıyaman Orman İşletme Müdürü Mehmet Harbi, Kahta Orman Şefliği personelleri, Kahta Ziraat Odası yönetim ve personelleri katılımıyla badem hasadı başladı. 

"540 milyon TL gelir elde edilmesi bekleniyor"

Şanlıurfa Orman Bölge Müdürü Çiçek, badem hasadında yaptığı konuşmasında, "Badem Ağaçlandırması Bölge Ekonomisi İçin Umut Veriyor" özel ağaçlandırma kapsamında 2020  yılı sonu itibariyle bin 503 adet projesi yapılan badem ağaçlandırma sahalarının  72 bin dekar alanın  45 bin dekar alanda ürün elde edilmekte ve 27 bin  ton ürün elde edilmesi hedeflenmekte olup, yaklaşık 540 milyon TL gelir elde edilmesi bekleniyor."dedi.

Özel ağaçlandırma ve ülke ekonomisi için önemli olduğunu vurgulayan Çiçek, şu ifadelere yer verdi:

"Yapılan çalışmalar memnuniyet verici ve yapılan projenin temel amacı kırsal kesimde yer alan halkımızın refah seviyesini artırmak ve ekonomik anlamda kalkınmasına destek olmaktır. Bu kapsamda, özel ağaçlandırma sahalarından elde edilecek ürünlerin işlenmesi ve pazarlanması yönüyle kırsal alanda yeni istihdam alanları oluşturulacaktır. Tüm badem üreticilerimize bereketli bir dönem dileriz

Kaynak : PHA