BELEDİYE
Giriş Tarihi : 25-08-2020 22:44

Başkan Yıldırım'dan şüpheli balık ölümleri açıklaması

Adıyaman'ın Gölbaşı Belediye Başkanı İskender Yıldırım, "Bahse konu çayda tıbbi atık olması veya dökülmesi mümkün değildir."dedi..

Başkan Yıldırım'dan şüpheli balık ölümleri açıklaması

Başkan Yıldırım yaptığı açıklamada, 25 Ağustos tarihinde  Karaburun Köyü Aksu Çayı mevkiinde gerçekleşen balık ölümleri ile ilgili yapılan nitel gözlem ve incelemelerde, sosyal medyada yapılan paylaşımlarda lanse edildiği gibi tıbbi atık veya kanalizasyon deşarj suyu ile bir oluşan bir bulguya rastlanılmadığını kaydetti.

Çayda tıbbi atık olması veya dökülmesinin mümkün olmadığını vurgulayan Yıldırım,şunları dile getirdi:

"Çevre mühendislerimiz tarafından yapılan detaylı incelemelerimizde, çay suyu debisinin düşmesi, çiftçilerin çaydan yoğun olarak su çekmesi gibi etkenler BOİ (Biyolojik Oksijen İhtiyacı) Yükselmesi balık ölümlerini gerçekleştirmiştir. 
Aksu Çayı Gölbaşı Belediyesinin yetki ve görev alanı içerisinde olmayıp Devlet Su İşleri (DSİ) bünyesindedir. Duyarlı vatandaşlarımızdan gelen talepler doğrultusunda konunun çözüme kavuşturulması için ivedilikle ilgili kurumlara gerekli yazılar yazılmış olduğunu ve konunun takipçisi olacağını siz değerli Gölbaşı'lı hemşerilerimizin bilgisine sunarız."

Kaynak : PHA