SİYASET
Giriş Tarihi : 17-08-2020 19:31

CHP'li Tutdere: AÖF öğrencileri online sınav istiyor

TBMM Katip Üyesi ve Adıyaman Milletvekili Av. Abdurrahman Tutdere, Açık Öğretim Fakültesi (AÖF) yaz okulu sınavlarının yüz yüze yapılacak olmasını eleştirdi..

CHP'li Tutdere: AÖF öğrencileri online sınav istiyor

TBMM Katip Üyesi ve Adıyaman Milletvekili Av. Abdurrahman Tutdere, yazılı açıklamasında, "Maalesef son günlerde vaka sayılarında ciddi artışlar yaşanıyor. Bu nedenle koronavirüs tedbirleri kapsamında örgün eğitimde dersler ve sınavlar online yapılıyorken Açık Öğretim Fakültesi yaz okulu sınavlarının yüz yüze yapılacak olması, salgına davetiye çıkartacaktır."ifadelerini kullandı.

"Öğrencilerimizin endişelerine kulak verilmeli"

AÖF öğrencilerinin, salgın döneminde yüz yüze yapılacak yaz okulu sınavının yarattığı tehlikeye dikkat çekerek çözüm istediğini vurgulayan Tutdere, "Öğrencilerimizin endişelerine kulak verilmeli ve online sınav talepleri karşılanmalıdır."dedi.

Tutdere, "Açık Öğretim Fakültesi yaz okulu sınavları 5 Eylül tarihlerinde pandemi şartlarının elvermesi durumunda yüz yüze yapılacaktır. Aksi bir durumda sınav çevrimiçi olarak gerçekleştirilecektir."açıklamasını eleştirdi. 

"Yüz yüze sınav vaka sayısını arttırır"

Günlük Kovid-19 vaka sayısının bin 200’ün üzerine çıktığı pandemi ortamında, ülkenin her yerinden ve her yaştan, yaklaşık bir milyona yakın öğrencinin gireceği sınavları yüz yüze yapmak salgının yayılmasına davetiye çıkartmaktır diyen Tutdere, "Hasta sayısında ciddi bir artış var. Yakın zamanda yapılacak olan sınav tarihinde pandemi koşullarının sınavı yüz yüze yapmaya elvermeyeceği de ortada. Bütün üniversiteler uzaktan eğitim verirken, örgün eğitimdeki öğrencilere online sınav hakkı tanınırken, sınavı online yapmanın altyapısı varken, Açık Öğretim Fakültesi yaz okulu sınavlarının yüz yüze yapılacak olmasını düşünmek bile mücadele ettiğimiz salgın süreci ile örtüşmemektedir. Bu durum vaka sayılarının artmasına ve durumun şimdikinden daha kötü bir hal almasına sebebiyet verecektir."dedi.

"Kronik rahatsızlığı olan öğrenciler var"

Bütün şartlar online sınavı işaret ederken AÖF öğrencilerini online sınavdan mahrum bırakmanın mantıklı hiçbir açıklamasının olmayacağını kaydeden Tutdere,  "AÖF öğrencilerinin yaş ortalaması örgün üniversitelerle kıyaslanamaz. Açık Öğretim Fakültelerinde her yaştan vatandaşımız öğrenim görmektedir. Bunların arasında kronik rahatsızlığı olan yurttaşlarımız da bulunmaktadır. Yüz yüze sınav kronik hastalığı olan öğrencilerin, sınav görevlilerinin, toplumun sağlığını tehlikeye atmak, bulaş riskini daha da arttırmak demektir. Binlerce öğrenci haklı olarak kendilerinin ve ailelerinin sağlığından endişe ediyor.  Anadolu Üniversitesi Rektörlüğü bu kararını bir kez daha gözden geçirmeli ve vakit kaybetmeden toplum sağlığı açısından sınavın online yapılacağını duyurmalıdır." ifadelerini kullandı. 

Kaynak : PHA