GERGER
Giriş Tarihi : 29-07-2020 09:42

Kar obruklarından sofralara gelen lezzet geleneği sürüyor

Adıyaman'ın Gerger İlçesine bağlı 2 bin metre yükseklikteki Kördek Dağı'nda bulunan kar obruklarında keçi postlarında yaz boyunca saklanan peynir çeşitleri sofralara ayrı bir lezzet katıyor..

Kar obruklarından sofralara gelen lezzet geleneği sürüyor

Gerger ile Malatya'nın Pütürge ilçesi sınırında yer alan deniz yüksekliği iki bin metre bulan Kördek Dağı'nda 10-15 metre derinlikte yer alan kar obrukları yıllardır bölgede yaşayan halka dondurucu dolap hizmeti veriyor.

Bahar aylarında yaylada hayvancılıkla uğraşan vatandaşlar, bahar ve yaz aylarında elde ettikleri süt ürünleri olan peynir ve çökeleği kar obruklarında muhafaza ederek sonbahar aylarında satışa sunuyor.

"Büyükşehirlere göç eden yöre halkı yoğun ilgi gösteriyor"

Yayla şartlarında buzdolabı görevi gören obruklarda yoğurt gibi günlük tüketilen ürünlerini de burada muhafaza ettiklerini anlatan Hüseyin Yerlikaya, yaklaşık 6 ay yaylada kaldıklarını ifade etti.

Yerlikaya, yöre halkı olarak topladıkları süt ürünlerinin yanı sıra çökelekleri keçi postlarına doldurulup burada bulunan kar obruklarında sakladıklarını belirterek, "Derinliği yaklaşık 10-15 metre bulunan bu kar obrukları birer dondurucu dolap görevi görüyor. Peynir gibi diğer ürünler sonbaharda obruklardan alınarak tüketicilerin damak zevkine sunuyoruz. Özelikle buradan büyükşehirlere göç etmiş ilçe halkın yoğun talebi oluyor."dedi.

Kaynak : PHA