ADIYAMAN
Giriş Tarihi : 24-07-2020 23:36

Adıyaman Belediyesi Ayasofya’da seccade dağıttı

İstanbul’un fetih sembolü olarak bilinen Ayasofya-i Kebir Cami-i Şerifi'nde, ilk namaz 86 yıl sonra kılındı. Adıyaman Belediyesi Basın Yayın ve Halkla İlişkiler personeli, namaza gelenlere seccade dağıttı..

Adıyaman Belediyesi Ayasofya’da seccade dağıttı

Danıştay 10. Dairesi'nin Ayasofya'nın camiden müzeye dönüştürülmesine dair 24 Kasım 1934 tarihli Bakanlar Kurulu kararını iptal etmesinin ardından, Ayasofya'nın Diyanet İşleri Başkanlığına devredilerek, ibadete açılmasına ilişkin Cumhurbaşkanı Kararı, 10 Temmuz'da Resmi Gazete'nin mükerrer sayısında yayımlandı. 

Akabinde ilk Cuma namazı 24 Temmuz günü eda edildi. Türkiye’nin her tarafından Cuma namazı ve Ayasofya’nın açılışı için gidilirken, Adıyaman’da da çok sayıda kişi İstanbul’a giderek, tarihi anlara şahitlik etti.

Gidenler arasında gönüllü olarak yer alan Adıyaman Belediyesi Basın Yayın ve Halkla İlişkiler personelleri, namaza gelenlere seccade dağıttı. Üzerinde Adıyaman Belediyesi logosu bulunan çanta ve içindeki seccadeleri alan vatandaşlar, memnuniyetini dile getirerek, bu anlamlı hizmetinden dolayı Adıyaman Belediyesi’ne teşekkürlerini ifade etti.

 

Kaynak : PHA