GÜNCEL
Giriş Tarihi : 17-06-2020 22:43

Çetintepe Barajı, milli ekonomiye 250 milyon TL katkı sağlayacak

DSİ Genel Müdürü Kaya Yıldız, "Barajın hizmete alınmasıyla beraber milli ekonomiye yıllık 250 milyon TL katkı sağlanması hedefleniyor".

Çetintepe Barajı, milli ekonomiye 250 milyon TL katkı sağlayacak
Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürü Kaya Yıldız, yaptığı yazılı açıklamada, Adıyaman’a yaptığı yatırımlarla Adıyaman'ın mümbit topraklarını su ile buluşturmaya, vatandaşlarımıza içme ve kullanma suyu temin etmeye ve derelerdeki taşkın riskini azaltmaya devam edildiğini kaydetti.
 
Adıyaman'da son dönemde yapılan su yapılarının artmasının bölgedeki tarımsal faaliyetlerin gelişmesinde de önemli rol oynadığını ifade eden Yıldız, proje alanı, Adıyaman ili, Gölbaşı ilçesi sınırları içerisinde Göksu ile Kapıdere çaylarının birleşim yerinin hemen membasın da Çataltepe mevkiinde ve Göksu çayı üzerinde olduğunu ifade etti.
 
Çetintepe barajının temelden yüksekliğinin 116 metre olduğunu ve 460 milyon m3 su depolama kapasitesine sahip olduğunu açıklayan Yıldız, şöyle devam etti:
 
"GAP-Adıyaman-Göksu-Araban Projesinin ilk ve ana ünitesi konumundaki Çetintepe Barajı, Harmancık ve Çatboğazı Barajı ile birlikte Adıyaman, Gaziantep ve Kahramanmaraş illerini kapsayan Araban Ovası, Yavuzeli Ovası, Besni Keysun ve Besni Kızılin ovalarında toplam 607 670 da arazinin sulanması sağlanacak olup ayrıca Kahramanmaraş’a ilave içmesuyu takviyesi yapılmasının hedeflendiğini belirterek, barajın hizmete alınmasıyla beraber milli ekonomiye yıllık 250 milyon TL katkı sağlanmasının hedeflendiğini söyledi. Baraj inşaatı kapsamında batardolar, derivasyon tüneli ve dolusavak imalatlarının büyük bir kısmı tamamlanmış olup, gövde dolgu çalışmaları devam etmektedir."

Kaynak : PHA