SAĞLIK
Giriş Tarihi : 07-03-2020 22:34

Başkan Narin: Türk Kadının Sorunları Çözülmeli

Türk Sağlık-Sen Adıyaman Şubesi Kadın Kolları Başkanı Ayşe Narin, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü nedeniyle mesaj yayımladı.

Başkan Narin: Türk Kadının Sorunları Çözülmeli

Narin, mesajında, Kadim Türk kültürünün en önemli özelliklerinden birinin kadına verdiği değer olduğuna değinerek, günümüz Türkiye’sinde kadına yönelik şiddet ve cinayetleri gördükçe bu hale nasıl gelindiğini düşünmek lazım."dedi.
-"KAMUDA MOBBİNG VE ŞİDDET KADIN ÇALIŞANLARIMIZIN EN ÖNEMLİ SORUNLARINDANDIR"
Ziya Gökalp'ın "Kadın yükselmezse alçalır vatan, samimi olamaz onsuz bir irfan" sözünü hatırlatan Narin, şöyle devam etti:
"Türkiye müreffeh bir ülke olacaksa bunun temel taşlarından biri de kadına, onun emeğine duyulan saygı, verilen değerdir. Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün 'Türk kadını sen omuzlar üstünde yükselmeye layıksın' diyerek işaret ettiği seviyeden neden bu kadar uzaklaşıldı, Türk kadını niçin sorunlarla boğuşuyor bunun üstüne kafa yorulması gerekmekte ve harekete geçilmelidir. Kadınlarımızın sosyal hayatta karşılaştıkları sorunların yanında çalışma hayatında da sıkıntılar yaşamaktadırlar.
Türk Sağlık-Sen olarak gerçekleştirdiğimiz kadın çalıştayında bizzat çalışan sendikalı kadınlar tarafından şu hususlara özellikle vurgu yapılmıştır: Kamuda mobbing ve şiddet kadın çalışanlarımızın en önemli sorunlarındandır. Bu konuda ağır yaptırımlar hayata geçirilmelidir. Kurumlarda torpil ve adam kayırmacılık gibi uygulamalardan kadın çalışanlar şikayetçidirler. Kendilerinin yönetim kademelerinden kasıtlı olarak uzaklaştırıldıklarını ve kendilerine görev verilmediğini ifade etmektedirler. Branş dışı çalıştırma ve geçici görevlendirmeler gibi hususlarda haksızlığa uğradıklarını belirtmektedirler. Kreş yetersizliği, süt ve doğum izinlerinin azlığı çalışan kadınlarının aile yaşamlarını olumsuz etkileyen önemli sorunlardır."
-"KADIN ÇALIŞANLARIMIZIN SADECE YÜZDE 10'U AİLESİNE YETERLİ VAKİT AYIRABİLİYOR"
Mesai saatlerinin çalışan anneler için kolaylaştırılmasına olanak sağlanması gerektiğine işaret eden Narin, "Araştırmalarımıza göre kadın çalışanlarımızın sadece yüzde10’unun ailesine yeterli vakit ayırabildiğini belirtmesi bu meselenin mutlaka bir çözüme kavuşturulması gerektiğini ortaya koymaktadır.
Sendika olarak yaptığımız araştırmalara göre kadın çalışanlarımızın yüzde 67’sinin kendisini kurumunda dezavantajlı hissetmesi, yüzde 76’sının cinsiyete dayalı bir ayrımcılık olduğunu düşünmesi meselenin ne kadar vahim olduğunu göstermektedir. Çalışma yaşamlarındaki zorlukların aile yaşamlarını etkilediği kadın çalışanlarımızın bu sorunlarının çözülmesi için mutlaka somut adımlar atılmalıdır. Türk kadının sosyal hayattaki kabul edilemez sorunlarının çözülmesi, daha iyi bir çalışma hayatı standardı sunulması devletin öncelikli görevlerindendir. Türk Kadını hak ettiği değeri görmelidir."şeklinde kaydetti.
Narin, Türk Sağlık-Sen olarak başta şehit anneleri ve eşleri, sağlık ve sosyal hizmet alanında şifa dağıtan, şefkat veren, çalışma arkadaşları olmak üzere, tüm kadınların 8 Mart Dünya Kadınlar Gününü kutladıklarını belirterek, "Toplumsal yaşamda ve sendikal hayatta mücadele eden kadınlarımıza başarılar diliyor ve kadınlarımızın tüm sorunlarının göstermelik tartışmalardan uzak bir şekilde çözüm odaklı olarak sonuca kavuşmasını istiyoruz."dedi.
 
 

Kaynak:PHA