ADIYAMAN
Giriş Tarihi : 06-01-2020 22:06

Çocuk İstismarı Suçlularına Af İndirimi Tepkisi

Adıyaman İl Kadın Platformu ve bazı sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, çocuklara yönelik cinsel istismar suçunu işlemiş faillere infaz indirimi adı altında af getirilmeye çalışılmasını protesto etti.

Çocuk İstismarı Suçlularına Af İndirimi Tepkisi

Demokrasi Parkı önünde toplanan Adıyaman İl Kadın Platformu üyeleri ellerinde pankartla ile çocuklara yönelik cinsel istismar suçunu işlemiş faillere infaz indirimi adı altında af getirilmeye çalışılmasını protesto etti.
Demokrasi Parkı önünde düzenlenen basın açıklamasına, Adıyaman İl Kadın Platformu, Nafaka Hakkı Kadın Platformu, Atatürkçü Düşünce Derneği Başkanı Aslan Palalı, Siyasi Parti Temsilcileri, STK Temsilcileri ve birçok vatandaş katıldı.
Adıyaman İl Kadın Platformu adına açıklamada bulunan Avukat Dilfuruz Kahraman, "Son çıkan haberlere göre 15 yaş farkının bir kriter olarak benimsenmiş olduğu ve çocuk istismarını meşrulaştıracak bu affın bütçe görüşmeleri tamamlandıktan sonra, Ocak 2020 gibi meclise getirileceği söylenmekte."dedi.
-"AF, ÇOCUK İSTİSMARI SUÇUNDAN HÜKÜM GİYEN FAİLLERİ DE KAPSAYACAK"
Kahraman, kadın örgütlerinin tüm itirazlarına rağmen 2016 yılında Torba Kanun ile çocukların cinsel istismarına ilişkin cezayı düzenleyen TCK 103. maddesinin 1.ve 2. fıkralarına 12 yaş ayrımı getirilmiş, 12 yaş altındaki cinsel istismar suçlarına ağırlaştırılmış cezalar getirilmiş, 12 yaş sınırının neye göre belirlendiği ise kamuoyuyla paylaşılmadığını belirterek, açıklamasını şöyle sürdürdü:
"Şu anda getirilmek istenen af, 15 yaş altı kız çocuklarına karşı işlenen cinsel istismar suçundan hüküm giyen failleri de kapsayacaktır. Yani 12 yaşında bir kız çocuğunun 27 yaşındaki bir erkek ile evlendirilmesi durumunda cezasızlık yoluna gidilmek istenmektedir.Bu cezasızlığın çocuk istismarı suçu faillerine cesaret vereceği ve bu suçu teşvik edeceğini öngörüyoruz. Nitekim Elbistan Ağır Ceza Mahkemesi kendisinden 9 yaş küçük olan 12 yaşındaki kuzenini evlilik görüntüsü altında istismar eden ve olay gerçekleştiği zamanda “kız çocuğunun yaşını bilmediğini” savunan faili beraat ettirmiş ve Yargıtay da oy çokluğuyla bu kararı onamıştır. 'Geleneksel değer yargıları, birlikteliklerin sorunsuz devam etmesi, mağdurun şikayetçi olmaması, ceza verilmesi halinde aile yapısının zarar göreceği' gibi gerekçelerle verilen bu karar, 15 yaş altındaki çocukların cinsel istismarının meşrulaştırılmasının alt yapısının sağlanmaya çalışıldığını göstermektedir. Ayrıca böyle bir af, 2005 yılında kanundan çıkarılan 'tecavüzcü ile evlilik durumunda cezasızlık sağlayan' maddenin geri getirilmeye çalışıldığını göstermektedir."
-"ÇOCUKLARIN CİNSEL İSTİSMARINI MEŞRULAŞTIRMAYA ÇALIŞMASINI AKIL VE VİCDAN DIŞI BULUYORUZ"
İstismar suçunu evlenme koşullu bir düzenleme ile aklamak çocukların tekrarla istismara maruz bırakılması ve şiddet dolu hayatlara mahkûm edilmesi anlamına geldiğinin altını çizen Kahraman, "Bu düzenlemeyi yapma gerekçesi olarak, küçük yaşta istismar edilmiş ve evlendirilmiş kız çocuklarının, suç olan bu eylemi gerçekleştiren erkeklerin hapse girmesi sonucunda çocuklarıyla birlikte ortada kalmaları ve mağdur olmaları gösterilmektedir. Çocukları korumakla yükümlü devletin veri dahi paylaşmadan böyle bir gerekçeyle çocukların cinsel istismarını meşrulaştırmaya çalışmasını akıl ve vicdan dışı buluyoruz. İktidara tekrar sesleniyoruz, amaç gerçekten kız çocuklarını korumak ve mağdur olmalarını engellemekse neler yapılabileceğini kadın ve çocuk örgütleri yıllardır haykırmakta. Faillerin değil, çocukların mağduriyetlerini öncelemek ve dahası önlemek elinizde! İstismarcıları affetmek yerine çocukları koruyacak önlemleri hayata geçirin."ifadelerini kullandı.
-"KIZ ÇOCUKLARINI ÇOCUK YAŞTA EVLENDİREN AİLELER CEZALANDIRILMALI"
Kahraman, evlenme ehliyeti olmayan çocuklara imam nikâhını kıyan din görevlilerinin, kız çocuklarını çocuk yaşta evlendiren ailelerin ve ihbar yükümlülüğünü yerine getirmeyerek buna göz yuman kişi ve resmi otoritelerin cezalandırılması gerektiğini belirterek, "Türk Ceza Kanunu’nda 15 yaş altı çocukların cinsel davranışa rızasının söz konusu olamayacağının açıkça belirtilmesi, erken yaşta ve zorla evlendirmenin suç olarak düzenlenmesi, evlilik yaşının her koşulda 18’e çıkartılması ve bunların hiçbir boşluk ve yorum farkına yer bırakmayacak şekilde yasalara dâhil edilmesi gerekmektedir.Tüm milletvekillerini tasarının yasalaşmaması için gerekeni yapmaya, başta tüm kadınlar olmak üzere basın ve medya kuruluşlarını ve kamuoyunu bu konunun takipçisi olmaya çağırıyoruz." şeklinde konuştu.

Kaynak:PHA