BESNİ
Giriş Tarihi : 27-11-2019 22:13

Kış Lastiği Uygulaması 1 Aralık'ta Başlıyor

Besni Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Mitat Songur, yaptığı açıklamasında ticari araçlar için zorunlu kış lastiği uygulamasının 1 Aralık’tan itibaren başlayacağını bildirdi.

Kış Lastiği Uygulaması 1 Aralık'ta Başlıyor

Songur,  birçok bölgede soğuk havaların yağmurla birlikte etkisini göstermeye başladığını belirterek, bazı illerde yılın il karının yağdığını söyledi.
-"KIŞ LASTİĞİ TAKMAYAN TİCARİ ARAÇLARA 885 LİRA CEZA UYGULANACAK"
Hava sıcaklıklarının 7 derecenin altına düştüğünü ve yağışların başladığı bölgelerdeki sürücülerin kış lastiği takmak için 1 Aralık tarihini beklememesi gerektiğini vurgulayan Songur, şunları kaydetti:
"Kış lastiğinde tarihten çok hava şartları göz önüne alınmalı. Öte yandan yalnızca ticari araçlar değil trafikteki tüm özel araçlar da kış lastiğine geçmeli ki trafikte kaza ve yol kapanması gibi olaylarla karşılaşılmamalı.
Gizli buzlanma, yağışlar, yolların kayganlaşması gibi risk faktörleri yaz aylarına göre kış aylarında kaza oranlarını 6 kat artırmaktadır, seyir halinde iken durmanın zor olacağından takip mesafesi korunmalı uykusuz yola çıkılmamalı,
Tüm kamyon, çekici, tanker, otobüs, minibüs ve kamyonet türü araçlar ile ticari otomobillerin 1 Aralık ile 1 Nisan tarihleri arasındaki dört aylık dönemde kış lastiği takması ve patinaj zinciri, çekme halatı bulundurulması zorunludur. 1 Aralık'tan itibaren kış lastiği takmayan bu araçlara 885 lira ceza yazılacak. Esnafımız hem maddi yaptırıma uğramaması hem de can ve mal güvenliği için kış lastiği uygulamasına özen göstermelerini rica eder kazasız ve bereketli yolculuklar dilerim."
 

Kaynak:PHA