GÜNCEL
Giriş Tarihi : 26-11-2019 22:08

Avukat Gündoğdu: Kadına Karşı Değil, Şiddete Karşı El Kaldıralım

Hukukçular Derneği Adıyaman İl Teşkilat Başkanı Av. Hatice Gündoğdu, 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Günü nedeniyle yazılı açıklamada bulundu.

Avukat Gündoğdu: Kadına Karşı Değil, Şiddete Karşı El Kaldıralım

Av. Gündoğdu yaptığı açıklamada, Kadına şiddete karşı farkındalık olusturmak için Birleşmiş Milletler tarafından 25 Kasım tarihi "Kadına Yönelik Şiddete Karşı  Uluslarası Mücadele Günü" olarak ilan edildiğini kaydetti.
-"BU TARİHTEKİ ÖNEM KANLI MÜCADELEYE DAYANMAKTADIR"
Bu günün tarihteki önemin kanlı bir mücadeleye dayandığını anımsatan Gündoğdu, şunları ifade etti:
"25 Kasım 1960'ta Dominik Cumhuriyeti'nde diktatörlüğe karşı mücadele eden üç kız kardeş Patria, Minerva, Maria Mirabel'in cesetleri bir uçurumun dibinde bulundu. Mirabel kardeşlerin öldürülmesinden sonra ertesi sabah gazetelerde bu ölümlerin bir kaza sonucu meydana geldiğini anlatan bir haber çıktı. Ama gerçek göründüğü gibi değildi. Mirabel kardeşler, ülkelerinde siyasal özgürlük için kararlılıkla mücadele ederek Latin Amerika'daki diktatör Rafael Leonidas Trujillo'ya meydan okudu .Bu yüzden diktatörlük tarafından zulme uğrayarak pek çok kez hapsedildiler ve en son olarak da 25 Kasım 1960 yılında arabalarından zorla indirilerek tecavüz ve işkenceyle katledildiler. Sonrasında, bu katliam kayıtlara 'araba kazası' olarak geçti.
1981'de Dominik'te toplanan Latin Amerika Kadın kurultayında; 25 Kasım , "Kadına Yönelik Şiddete Karşı Mücadele Ve Uluslararası Dayanışma Günü" olarak kabul edildi. Daha sonra 1985 yılında, BM tarafından "25 Kasım, kadına yönelik şiddetin yok edilmesi için uluslararası mücadele" günü ilan edildi."
Av. Gündoğdu o günden beri de birçok ülkede ve Türkiye'de  kadınların sokaklara çıktığını vurgulayarak, "Psikolojik, cinsel, sözel, ekonomik, sosyal ve her türlü şiddete karşı seslerini duyuruyor, mücadeleye çağırıyor. Eşi için söylediği 'Ben sizin Han’ınızım. Bu da benim Han’ım'  diyen Cengiz Han'ın torunları, kız çocuklarını diri diri toprağa gömen cahil toplumdan,anaların ayakları altına cennet seren dinin mensupları ve kadınlar size Allahın emanetidir diyen Peygamberin ümmeti  olarak bu insanlık ayıbı günü kınıyor, bir daha yaşanmamasını ümit ediyoruz. Kadın demek; anne demek, eş demek,kardeş demek,sevgi demek,hayat veren demek, yaşam demek. Kadına karşı değil, şiddete karşı el kaldıralım."şeklinde ifade etti.
 

Kaynak:PHA