BESNİ
Giriş Tarihi : 04-11-2019 22:02

HES Suyu Kesİnce Binlerce Balık Telef Oldu

Besni ilçesi Yelbastı, Üçgöz ve Oyratlı köyleri arasında bulunan Hidroelektrik Santralinde yaşanan üç günlük su kesintisi dolayısıyla çayda bulunan binlerce balık telef oldu. Köy halkı ise yaşanan olay sonrası hidroelektrik santrali yetkililerine tepki göstererek şikayette bulundu.

HES Suyu Kesİnce Binlerce Balık Telef Oldu

Yelbastı, Üçgöz ve Oyratlı köyleri arasında bulunan hidroelektrik santralinde 3 gün boyunca yaşanan su kesintisinde santralin bulunduğu çaydaki binlerce balık telef oldu.
-"DAHA FAZLA ELEKTİRK ÜRETMEK İÇİN SUYUN TAMAMINI KESTİLER"
Yelbastı Köyü Muhtarı Ahmet Öztürk, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, HES’in suyu bilinçli olarak kestiğini iddia etti.
Olay sonrası İlçe Tarım Müdürlüğü ve Valiliğe şikayette bulunduklarını söyleyen Muhtar Öztürk, şunları kaydetti:
"Yelbastı, Üçgöz ve Oyratlı arasında bulunan hidroelektrik santrali suyu tamamen kesti ve 3 gündür sular akmıyor. Bu sebepten dolayı santralin bulunduğu çaydaki balıklar tamamen telef oldu. Ayrıca yine su kesintisinden dolayı arazilerimizin sulaması da kısıtlandı. Olay sonrası İlçe Tarım Müdürlüğünü, Jandarmayı çağırdım, tutanak tutturdum.
Hidroelektrik santralinden suyun neden kesildiğine dair bilgilendirici bir açıklamada yapılmadı. Sadece elemanların hatası olduğunu söylediler ama biz öyle bir şey olmadığını biliyoruz. Daha fazla elektrik üretmek için suyun tamamını kestiler. Yaşanan olaya köy halkı da tepkili biz bunun takipçisi olacağız."
Köy halkı, balık ölümleri ve su kesintisi nedeniyle HES yetkililerine tepki gösterdi.
 

Kaynak:PHA