SİYASET
Giriş Tarihi : 26-09-2019 21:36   Güncelleme : 26-09-2019 21:36

Ulubey: Tütün Üreticilerinin Alın Terini Savundum

Gazeteci-Siyasetci Fatma Ulubey, Adıyaman'ın en önemli geçim kaynağı olan, yüz binlerce insanın ekmek kapısı tütüne getirilmeye çalışılan yasaklamalara karşı tütüncü pazar esnafını ziyaret ettiği için yargılandığını belirterek yapılan haksızlığa tepki gösterdi.

Ulubey: Tütün Üreticilerinin Alın Terini Savundum

Ulubey, orada sağduyulu açıklamalarda bulunduğunu vurgulayarak, "Bana iddia edilen suçun aksine oradaki halka taşkınlığa meydan vermeden yasal çerçevede haklarını aramaları gerektiğini ve kalabalık toplumu sakin olmaya davet ederken soruşturma geçirmeme neden oldu. Soruşturma ve akabinde para cezasına çarptırıldım."dedi.
-"1 YILI AŞKIN SÜREDİR YARGILANIYORUM"
27 Eylül Cuma günü duruşmasının olduğunu ifade eden Ulubey, şunları kaydetti:
"Ben sadece tütün üreticilerinin alın terini savundum. Başka hiç bir geliri olmayan ailesinin tek geçim kaynağı olan tütün de ellerinden alınırsa Adıyaman ilimiz zaten ırgatlığa mahkum ve daha da yoksullaşır dedim. Üretim bitmesin dedim. Yerli ve milli anlayışa değindim. Tütün üreticilerini, çiftçilerimizi tarlada dinledim, onların ne kadar zor koşullarda çalıştıklarına tanık oldum. Yoksullukları içimi acıttı. Sorunlarını benimle paylaştılar. Tüm bu sorunları ben de kamuoyuyla paylaştım. Gerek basın kimliğim, gerek siyasi kimliğim gereği o ortamda olmam, sorunları gündeme taşımam gayet doğal bir davranıştır."
-"İŞÇİNİN, EMEKÇİNİN ALIN TERİNİN SAVUNMAK SUÇ OLMAMALIDIR"
Fatma Ulubey, hakkını arayan emekçilerin zorlu süreçlerinde yanlarında yer almasından dolayı soruşturmaya neden olmasının demokrasinin geldiği noktayı gösterdiğini belirterek, "Böyle bir süreç içerisinde olmamdan dolayı derin üzüntü duyuyorum. Emeği kutsal bilen bir siyasi anlayışın temsilcisi olarak çiftçilerimize, tarım emekçilerimize destek vermekten çekinmeden devam edeceğim. Onların makul ve insani taleplerini hayata geçirmek adına sunduğum desteğin karşılığı yargılanma, duruşma salonları olmamalıdır, işçinin, emekçinin alın terini savunmak suç olmamalıdır."
'Hak, hukuk, adalet' sloganı ile çıktıkları bu yolda emeğin alın terini savunmaktan asla vazgeçmeyeceğine işaret eden Ulubey, "İnsanca yaşama mücadelemizin doğru anlaşılacağına ve tüm aksaklıklara rağmen adaletin tecelli edeceğine inanıyorum.Bu süreçte desteklerini her zaman yanımda hissettiğim partililerime, dostlarıma ve vatandaşlarımıza çok teşekkür ederim."dedi.

Kaynak:PHA