ADIYAMAN
Giriş Tarihi : 27-05-2019 20:08   Güncelleme : 27-05-2019 20:08

Anıza Doğrudan Ekim Çalışmaları

Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar Genel Müdürlüğü (TAGEM), Bahri Dağdaş Uluslararası Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü, Tarım Reformu Genel Müdürlüğü ve Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) işbirliğiyle yürütülen "Bozkır Eko sistemlerinde İklim Değişikliğine Eko sistem Tabanlı Uyum için Tarımsal Uygulamalar" isimli Proje Müdürlüğü'nün katkılarıyla çiftçi koşullarında doğrudan ekim uygulamaları denemelerinin gerçekleştirildi.

Anıza Doğrudan Ekim Çalışmaları

Adıyaman Gıda, Tarım Ve Hayvancılık İl Müdürlüğünden yapılan açıklamaya göre, Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar Genel Müdürlüğü (TAGEM), Bahri Dağdaş Uluslararası Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü,  Tarım Reformu Genel Müdürlüğü ve Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) işbirliğiyle yürütülen "Bozkır Eko sistemlerinde İklim Değişikliğine Ekosistem Tabanlı Uyum için Tarımsal Uygulamalar" isimli proje müdürlüğünün katkılarıyla çiftçi koşullarında doğrudan ekim uygulamaları denemelerinin gerçekleştirildiği bildirildi.
Yapılan uygulamalarla girdilerde düşüş ve toprak yapısında olumlu değişimler meydana getirdiğini belirtilen açıklamada, şunlara yer verildi; “İl Tarım İlimiz Merkez İlçede 2, Besni İlçesinde 1 ve Kahta İlçesinde 1 olmak üzere 4 farklı lokasyonda toplam 98 da alanda deneme yürütülmüştür. Deneme alanlarında Macar Fiği + Triticale ve Yem Bezelyesi + Arpa karışımlarının ekimi yapılmıştır. 17-18 Mayıs 2019 tarihlerinde İl Müdürümüz Adil Alan,  KTV Şube Müdürü Mustafa Terzi, il müdürlüğü teknik personelleri ve çiftçilerimizin katılımları ile hasat yapılmıştır. Hasat sonunda denemelerin verim tespitleri yapılmış, verimlerin yüksekliği dikkatleri çekmiştir. Macar Fiği + Triticale karışımından dekardan 4.150 kg yeşil ot alınırken, Yem Bezelyesi + Arpa karışımından ise; 3.750 kg/da yeşil ot verimi alınmıştır.”

Kaynak:PHA