GÜNCEL
Giriş Tarihi : 10-05-2019 12:38   Güncelleme : 10-05-2019 12:38

Engelliler Doyasıya Eğlendi

10-16 Mayıs “Engelliler Haftası” nedeniyle Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmet İl Müdürlüğünün koordinesinde Adıyaman’daki Özel Eğitim Okullarının düzenlediği etkinlikte engelli öğrenciler ve aileleri doyasıya eğlendi.

Engelliler Doyasıya Eğlendi

 

Belediye Konferans Salonunda düzenlenen Engelliler Haftası Programına Adıyaman Valisi Aykut Pekmez, Cumhuriyet Başsavcısı Bozan Çevik, Adıyaman Üniversitesi Rektörü Prof Dr. M. Talha Gönüllü, Belediye Başkan Yardımcısı Şerif Ayaz, İl Jandarma Komutanı Albay Ercan Atasoy, İl Emniyet Müdürü Metin Alper, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Fehmi Çelik, AK Parti Merkez İlçe Başkanı Mustafa Alkayış, STK Başkanları, Engelli Dernekleri Başkanları, Adıyaman’daki Özel Eğitim Okullarının öğrencileri ve aileleri katıldı.   

 

Her yıl Engelliler Haftası'nda toplumda farkındalık oluşturmak amacıyla düzenlenen eğlence programı bu yıl Belediye Konferans Salonunda gerçekleştirildi. Engellilerin aileleriyle birlikte katıldığı programa engellilere yönelik eğitim veren özel okul ve rehabilitasyon merkezleri de katıldı. 

 

Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan programda engelli dernekleri adına açılış konuşmasını yapan Mehmet Tunç, 10-16 Mayıs’ın ülkemizde ve dünyada engelliler için farkındalık haftası olduğunu dile getirdi.

 

Engelliler haftası etkinlikleri kapsamında özel eğitim okulları öğrencileri tarafından sahnelenen oyun ve diğer gösteriler izleyenler tarafından büyük beğeni aldı.

 

Salonda en çok alkış alan gösterilerden biri de Umut Özel Eğitim Okulu öğrencilerinin “Tavukları Pişirmişem” adlı şarkısı oldu. Sanatçı Kâhtalı Hamido ve Dilber Ay’ın taklidini yaparak Tavukları Pişirmişem adlı şarkıyı söyleyen öğrencilerin yaptığı gösteride sevinç ve coşku doruğa ulaştı.

 

Programda ayrıca, Adıyaman Özel Eğitim Uygulama Okulu öğrencilerinin sunduğu “Atatürk’ün Çocukları” adlı gösterisi salonda bulunanlardan büyük alkış aldı.

 

Engelliler Haftası programı, Engelsiz Koronun birbirinden güzel şarkılar seslendirmesiyle sona erdi.

 

Engelliler Haftası dolayısıyla bir mesaj yayınlayan Vali Aykut Pekmez, “Engellilik konusu, yalnızca engelli vatandaşlarımızı ve ailelerini değil, toplumun tüm kesimlerini yakından ilgilendiren en önemli konuların başında gelmektedir. Engellilerimizin toplumsal hayatta varlık göstermeleri ve kendilerine yer bulmaları, şüphesiz tüm toplumu zenginleştirecek ve güçlendirecektir. Bizler bedensel ve zihinsel engelli ve çeşitli sebeplerle topluma entegrasyonda sorun yaşayan vatandaşlarımızın yardımına her vesile ile koşan bir milletin çocuklarıyız. Bu vesile ile tüm engelli vatandaşlarımızın Engelliler Haftası’nı kutluyor, karşılaştıkları engellerin süratle ortadan kaldırılmasında en büyük destekçileri olmaya devam edeceğimizi hatırlatıyor, aileleri ile birlikte huzurlu ve mutlu bir hayat geçirmelerini diliyorum”dedi.