Ahilik geleneğinde ustalık töreni


Bu makale 2016-05-26 08:51:31 eklenmiş ve 60553 kez görüntülenmiştir.
Mehmet Uluçay

 “ İş hayatında en dürüst, cemiyette en edepli, siyasette en faziletli, savaşta en cesur, zaviyede ise en mütevazı olmayı gaye edinen AHİLER”in ,     Kalfalıktan Ustalığa geçiş töreninin  “ŞAD KUŞATMA” kemer bağlama törenini Dr.Yusuf EKİNCİ’NİN AHİLİK eserinden alıntılayarak aktarıyorum.

 

“Kalfanın eli çaprazlama olarak kulak memelerini tutmuştur.Bu,son telkinine hazırım anlamındadır.Ahî Baba ise beklenen nasihate başlar(shf 107)..

 

“Ey oğul, can ve gönül kulağıyla işit. Ustalığa destur istersin. Mesleğindeki ehliyetini kendi işinle ispatladın. Yol kardeşlerin, ustan seni övdüler. Dünya davranışlarına, sana kefil oldular.

  Ey oğul, gerektir kim güzel ahlâktan, akl-ı selimden dışarı adım atmayasın. Nefsine ve şeytana uymayasın. Haramdan ve mekruhtan perhiz edesin. Sünnetleri kocaltmayasın. Elinle koymadığını götürmeyesin. Kimsenin sanatına tamah etmeyesin. Kimseye hıyanet nazarıyla bakmayasın. Kimseye kibir, buğuz, buhul(tamahkar,cimri) ve haset etmeyesin. Her kimin ayıbını görürsen örtesin. Dünyaya aşırı muhabbet etmeyesin.

Ey oğul bu şeriatı kendine vacip kıldın mı?

Kalfa bu soruya “evet” işareti yapar.“kalfalık peştamalını çıkarıp yol kardeşine vermiş, ustalık peştamalını de ondan alarak Ahi Baba’ya sunmuştur. Öte yandan, Ahi Baba postunun biraz sağında beklemekte olan terazi de Ahi Baba’ya verilmiştir.’ Bu işler tamamlana kadar salâvat. Sedaları devam eder.

Ahi şeyhi teraziyi göstererek:

“Oğul der, gür ve oturaklı sesiyle. Hak al hak ver. Kimseye dediğinden eksik verme ki, Hak Teâlâ kazancına ve ömrüne bereket vere. Ve her zaman teraziyi eline alsın, ahiret terazisini anmak gerekirsin. Yakında bilesin kim, helale hesap ve şüpheye itip ve harama azap olsa gerek. Haydi, oğul, ona göre dirlik işin gereksin’ der.

Sağ-eliyle üç defa kalfanın sırtını okşar. (shf.108)

Usta peştamalı Ahî Baba’dan alınca yine yiğitbaşının İşaretiyle gür bir tekbir sesi doldurur her tarafı. Usta peştamalı..usul ve erkanıyla beline dolar.ve üç düğüm attığı görülür. Her düğüm şu manalarda atılmıştır.

 

Birinci düğümde: “Bismillahi ale’t-takkik ve’l-hamdülillahi ale’t-tevfik” denilir.

 

İkinci düğümde “Ya Hazret-i Cebrail”, -

 

Üçüncü düğümde “Ya Hazret-i Muhammed Mustafa” - denilir.

 

Üçüncü düğümde tekbir seslerinin durduğu görülür.

Böylece yeni usta, Allah’ın himayesine, meleklerin muhafazasına, Peygamber’in şefaatine emanet edilir.

Yeni usta, eski ustanın eline varır. Eski ustası ise onun ellerinden tutarak, Ahi Baba’ya seslenir

“Biz bunu aklımızın erdiği, gücümüzün yettiği kadar mükemmel yetiştirmeye çalıştık Lütf-ı İlâhi ile muvaffak olduk Bu günlere kavuştuk Cenabı-ı Hakk’a sonsuz şükürler hamd u senalar olsun. O’nun her halinden memnunuz, mesleğinizi sürdürüp şereflendireceğine, vatanımıza- milletimize faydalı, dinine diyanetine bağlı olacağına inanıyoruz. Üstümüze geçmiş hakları varsa, huzurunuzda kendisinden helâllik istiyorum” dedikten sonra, yeni usta söz alır ve şunları söyler:

“Benim ustamda hiçbir hakkım yoktur Bana velinimetlik yaptı. Ustamın bende çok hakkı vardır Allah ustamdan da sizlerden de razı olsun”

Eski usta kürsünün üstünde duran taşı ve hediyesi olacak malzemeyi getirir ve şunları söyler

“Taşı tut altın olsun Tuttuğun işlerde hayır göresin Yoksulluk sıkıntı çekmeyesin. Gelmiş- geçmiş, ustalar pirler, erenler şefaatçin olsun. Hakkım sana helâl-i hoş olsun.( Dr. Yusuf EKİNCİ’NİN AHİLİK 2.baskı Ankara 1989 shf:109)

 

 

 

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Arşiv Arama
- -
Gölbaşı Güncel             <   
Copyright 2013 Gölbaşı Güncel Haber. Tüm hakları saklıdır. Bu site KOMMANGENE Gazeteciler Cemiyeti Üyesidir.