G-20 Zirvesi Nedir?


Bu makale 2015-11-12 11:04:37 eklenmiş ve 811 kez görüntülenmiştir.

G-20 nedir?

    G-20 nedir? Nasıl çalışır, ne işe yarar,  neden önemli, ne zaman kuruldu? Aşağıda açıklandı, dilek ve temennilerimi de aklıma geldiği kadarıyla sıraladım.

     1999 yılından beri bu zirve yapılıyor.  Bu sene de ülkemizde Antalya’nın Belek ilçesinde yapılacak olan G-20 zirvesi, orada ki halkın yaşamını etkileyecek ve eziyet olacak ama razıyız yeter ki güzel şeyler olsun akabinde buradan çıkan olumlu sonuçları görseydik yaşamımıza yansısaydı belki istediğimizi,  beklentilerimizi bu şekilde sıralamazdık bizimkisi umut işte belkiler, olabilirler!!!... Geriye dönüp baktığımızda yine kaldığımız yerden devam edeceğiz gibi.

    Gizli Dünya Devleti'nin örgütleriyle başa çıkmak mümkün değil!...Göz boyayacak kararlar alacaklar..Bu kararları uygulama politikalarının,karar vericilerin adil olacaklarını hiç sanmıyorum..  Bu da benim ümitsizliğim, çünkü bugüne kadar uluslararası kararlarda gerek dünya için gerekse ülkemiz adına çok iç açıcı kararlar çıkmadı.

    Umarım olumlu kararlar çıkar,  hayatımızın her alanına yansıyacak olan G-20 Buluşmasından..  ’Yurtta barış,  Dünyada barış’’ görüşüyle temennilerim,  ülkemizde yaşanan yolsuzluk, yoksulluk, kapımıza dayanmış savaş için, her gün güvenlik güçlerimize yapılan terör saldırılarının önlenmesi adına alınacak çözümcü kararlar için, enerji üretiminde yapılması düşünülen termik ve nükleer santrallerin yapılmasında kurulduğu çevreye vereceği zararların göz önüne alınması için, çevre ve sağlık için,  ülkemizin  refah düzeyinin yükselmesi ve huzur için, Ülkelerin yönetiminde  önemli ve olmazsa olmazlarından olan özgür basına  yapılan baskının kaldırılması için ....Uluslararası düzeyde  ülkelerinden uzaklarda yasamaya mahkum edilmiş insanlar için.. Herkes için, tüm insanlık için, savaşlar için, Afrika’da açlıktan ölen insanlar için, umarım çözümcü, çıkarsız, uygulanır kararlar alırlar.

 

G-20 nedir?

Uluslararası ekonomik işbirliğini arttırmayı amaçlayan, gelişmiş ve gelişmekte olan ekonomileri bir araya getiren, küresel ekonomik kararların alındığı bir platform. 20 üyesi var. O yüzden Grup 20 deniliyor. G-20 de kısaltılmış hali.

2- G-20’de hangi ülkeler var?

ABD, Arjantin, Avustralya, Brezilya, Çin, Endonezya, Fransa, Güney Afrika, Kore, Hindistan, İngiltere, İtalya, Japonya, Kanada, Meksika, Rusya, Suudi Arabistan, Türkiye. Grubun 20'nci üyesi Avrupa Birliği.

Bu ülkelerin yanı sıra, üye olmamakla birlikte uluslararası bazı kuruluşlar da katılıyor. Bu kuruluşlar da şöyle:

Uluslararası para Fonu (IMF) Dünya Bankası, Birleşmiş Milletler, Dünya Ticaret Örgütü, OECD ve Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO)

3- Neden önemli?

G-20 ülkeleri dünyada üretilen bütün mal ve hizmetlerin parasal değerinin yüzde 85’ine, küresel ticaretin yüzde 75’ne sahipler. Dünya nüfusunun da üçte ikisi G-20’de yaşıyor.

4- Hayatımızı nasıl etkiliyorlar?

G-20’nin aldığı kararlar ekmeğimizin fiyatından, eğitimimize, teknoloji kullanımımızdan, soluduğumuz havanın kalitesine kadar her alanda yaşamımızı etkileyebilecek potansiyele sahip. Tabii liderler aralarında anlaşabilirse ve verdikleri sözleri tutarlarsa.

5- Ne zaman kuruldu?

1999’da Asya ekonomik krizi çıkınca ABD ve Kanada Maliye Bakanları krizle baş edebilmek için bir grup kurmaya karar verdiler. Bu amaçla, 20 ülkeyi G-20’yi oluşturmak için davet ettiler. Bu davette uluslararası finans için önemli bir ülke olmak, jeo-stratejik konum, nüfus, kendi bölgesindeki önemi gibi faktörleri gözettiler. 2008’e kadar G-20 Merkez Bankası Başkanları ile Maliye Bakanlarının buluşma platformu oldu ama bu tarihten sonra liderler düzeyinde de buluşmaya başladı.

6- Nasıl karar alıyor?

Resmi bir karar alma mekanizması yok. Her üye kendi görüşlerini dile getirir. Uzlaşma ilkesine göre hareket edilir. Zaten kendisini de “küresel ekonomik konularda yapıcı tartışmaların gerçekleştiği gayri resmi bir platform” olarak tanımlıyor. Her sene yapılan zirvenin sonunda ülkelerin fikirleri ve çekinceleri göz önüne alınarak bir bildiri yayınlanıyor. Böylece ülkeler, bildirideki hedeflere ulaşmak için söz vermiş oluyor.

7- Karara uymayan ülkelere yaptırım var mı?

Hayır.

8- Nasıl çalışıyor?

Birçok uluslararası örgütün tersine devamlı bir personeli yok. Genel Sekreterliği de. Başkanlık rotasyon usulü ile yapılıyor. Bir önceki, bir sonraki ve hâlihazırdaki başkanlık, zirve toplantısının konularına, konuşmacılarına karar veriyor. G-20’nin ilişkili grupları da var: Düşünce kuruluşlarının toplandığı T-20, Emek gruplarının toplandığı L-20, Gençlik örgütlerinin toplandığı Y-20 gibi. Türkiye, 2015’teki dönem başkanlığı sırasında kadın hakları örgütlerinin toplandığı W-20’yi de kurdu.

9- Türkiye'nin G 20'ye bakış açısı ne?

Türkiye, hem gelişmiş hem gelişmekte olan en büyük ülkeleri kapsadığı için temsil gücünün yüksek olduğunu düşünüyor. G-20'yi küresel ekonomik işbirliği ve eşgüdüm açısından en uygun platform olarak tanımlıyor. Bu nedenle G-20’nin bütün faaliyetlerini ve toplantılarını önemseyip, üst düzeyde etkin katılım ilkesine göre hareket ediyor. Ayrıca küresel ekonomik yönetişimin pekiştirilmesi bakımından G-20’nin rolünün güçlendirilmesinden de yana.

10- Antalya toplantısının gündemi neler var?

Türkiye’nin hazırladığı gündemin 3 ana ilkesi ve 11 başlığı var.

İlkeler: Kapsayıcılık, uygulama ve büyüme amaçlı yatırım.

Kapsayıcılık: G-20’ye üye olmayan ülkelerin sesinin de duyulması Türkiye’nin özel önem verdiği bir konu. Her dönem başkanı üye ülkelerin dışında dört misafir davet edebiliyor. Türkiye bu hakkını Azerbaycan, Güneydoğu Asya Uluslar Birliği (ASEAN) Dönem Başkanı Malezya, Afrika Birliği dönem Başkanı Benin, Afrika Kalkınması için Yeni Ortaklık Örgütü (NEPAD) Dönem Başkanı Senegal ve Singapur merkezli bağımsız bir danışmanlık şirketi olan Global Governance için kullandı.

Uygulama: Zirvede verilen sözlerin tutulmasına Türkiye özel önem veriyor. Somut adımların atılması için görev gücü grupları oluşturdu.

Yatırım: G-20 Ekonomik büyümeyi amaçlıyor. Türkiye de ekonomik büyümenin sağlanması için üretime yatırımın temel olduğunu düşünüyor. Bu nedenle de özellikle KOBİ’lere yatırımın önemine dikkat çekiyor.

11 başlık da şöyle: Finansal düzenlemeler, Uluslararası Finansal yapı, uluslar arası vergilendirme, yolsuzlukla mücadele, makro politikada işbirliği, yatırım, ticaret, istihdam, kalkınma, enerji, iklim değişikliği.

Türkiye bu başlıklar altında KOBİ’lerin desteklenmesi ve Dünya KOBİ Forumu oluşturulması, özellikle gençlerin işsizliği ile mücadele, ekonomik büyüme ve ticaretin arttırılmasına özel önem veriyor.

Ancak zirvede küresel yakıcı sorunlar da ele alınıyor. Bu çerçevedeki ağırlıklı konu mülteciler ve terörle mücadele olacak.

Kaynak: Al Jazeera

Danışıklı dövüşüklü G-20 Bu yıl
15-16 Kasım tarihlerinde Antalya'nın Belek ilçesinde düzenlenecektir.

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Arşiv Arama
- -
Gölbaşı Güncel             <   
Copyright 2013 Gölbaşı Güncel Haber. Tüm hakları saklıdır. Bu site KOMMANGENE Gazeteciler Cemiyeti Üyesidir.