Doğru Nefes alma


Bu makale 2015-10-29 20:09:52 eklenmiş ve 615 kez görüntülenmiştir.

 

Şimdi size doğru nefesi tarif edeyim.

Koltuklarınızda dik oturmanızı istiyorum.

Eğer yatar pozisyonda iseniz lütfen ayaklarınızı çapraz yapmayın.

Ayaktaysanız da ayaklarınızı ve ellerinizi çapraz yapmayın. Ellerinizi ve ayaklarınızı çapraz yaptığınız zaman size akan enerjiyi engelleyip kesiyorsunuz. Çenemizi hafif kaldırıyoruz. Enerji tepemizden (bebeklerdeki bıngıldak dediğimiz alandan) giriyor ve kuyruk sokumundan çıkıyor.

Şimdi bir nefes çalışması yapalım. Hazır mısınız nefes almaya? Burundan alıyoruz ve burundan veriyoruz.

Bir yere uzanın ve karnınızın üzerine 2-3 kitap koyun.  Burundan nefes aldığınızda, karnınızın üzerinde duran kitapları kaldırmaya çalışın ve nefes verdiğinizde kitaplar aşağı insin. Bunu yaptığınızda çok kolay bir şekilde karın kaslarınızı kullanmaya başlayacaksınız. Kısa bir süre sonra da karın kaslarınızın sanki günde yüzlerce mekik yaparak ve hiç yorulmadan güçlendiğini ve karnınızın forma girdiğini göreceksiniz.

 ( İlk denemelerde nefes alırken göğüs kafesinizin kalktığını fark edeceksiniz. Bu doğru bir nefes değil. Önemli olan nefes alırken göğsünüz yerine karnınızın şişmesi. ( Diyafram nefesi almak). Bir elinizi göğsünüze koyun, diğer elinizi karnınıza koyun ve hissedin. Nefesinizin karnınıza gittiğini hissedin. İlk başlarda benim de karnım, nefes alırken yükselmiyordu. Bu yüzden ‘Bende işe yaramıyor, ben yapamıyorum’ demeyin. Bu bir süreçtir. )

 

BURUN NEFESİ HAYATIMIZIN EN ÖNEMLİ NEFESİ

Gerçekten doğru nefes almayı hatırlamaya niyet edin. Burnumuzdan aldığımız nefesi karnımıza (diyaframa) gönderiyoruz. Uyku da dahil burundan nefes almaya dikkat ediyoruz. Çünkü burun nefesi hayatımızın en önemli nefesi.

Burun nefesi hangi hava sıcaklığında nefes alırsak alalım, hava ciğerlere kadar vücudun ihtiyacı olan sıcaklıkta gidiyor. Yani burnumuz iklimlendirme görevi görüyor.

Ama ağızdan nefes aldığınızda hasta olma ihtimaliniz yüksek. Çünkü ağzımızın iklimlendirme, aldığın nefesi uygun sıcaklığa getirme işlevi yoktur.

Benim size tavsiyem burundan nefes alın, hayatın keyfini çıkarın, kafanızın ne kadar rahatladığını göreceksiniz, keyfinizin ne kadar arttığını göreceksiniz. Burnum tıkalı, kemik eğriliği var, burundan nefes almak zordur derseniz sadece niyet ediniz.

 

Sevgilerimizle

Bülent Gardiyanoğlu

 

http://www.nefes21.com

 

Facebook      :     http://www.facebook.com/bgardiyanoglu

Twitter          :     http://www.twitter.com/bgardiyanoglu

Instagram    :     http:// www.instagram.com/bgardiyanoglu

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Arşiv Arama
- -
Gölbaşı Güncel             <   
Copyright 2013 Gölbaşı Güncel Haber. Tüm hakları saklıdır. Bu site KOMMANGENE Gazeteciler Cemiyeti Üyesidir.