Doğru Nefesin Önemi


Bu makale 2015-10-28 19:15:48 eklenmiş ve 1348 kez görüntülenmiştir.

Doğru NEFES’in Önemi

 *Burun nefesi hayatımızın en önemli nefesi. Burun nefesi hangi hava sıcaklığında nefes alırsak alalım, hava ciğerlere Kadar vücudun ihtiyacı olan sıcaklıkta gidiyor. Yani burnumuz iklimlendirme görevi görüyor.

 *Ama ağızdan nefes aldığınızda hasta olma ihtimaliniz yüksek. Çünkü ağzımızın iklimlendirme, aldığın nefesi uygun sıcaklığa getirme işlevi yoktur.

 

Doğru nefes alıp vermek neden çok önemli?

Nefes bizim hayatımızın en önemli unsuru. Belli bir süre yemek yemeden yaşayabilirsin; su içmeden yaşayabilirsin; ama nefes almadan ancak birkaç dakika yaşayabilirsin. Daha fazla yaşayamazsın ve vücudun bununla ilgili zarar görmeye başlar. Biz insanlar genelde nefesimizi alıp verirken kısa nefesler alıp veririz. Kısa ve yukarıya doğru nefes alırız.

 

İlginç olan şu, iki yaşına kadar herkes doğru nefes alır ama iki yaşından sonra doğru nefes almayı unutur!

Bir gözünüzün önüne getirin bakalım, bebekler nasıl nefes alır?

Karınlarından. Nefes alırken karınları şişer ve nefes verirken karınları iner. Diyaframdan nefes alıp verirler.

 

ÇOCUKLARIMIZIN NEFES ALMASINI, YANLIŞ BİLGİLERLE BOZUYORUZ.

İki yaşından sonra ne yaparız?

Çocuklara “Onu yapma, cıstır; bunu yapma kötüdür. Sen erkeksin; sen kızsın; sen öyle yap; sen böyle yapma” diyerek onların bilinçaltlarını kutuplaştırmaya başlarız.

Olumluyla olumsuzu öğretiriz, iyiyle kötüyü öğretiriz ve biz bunları öğrettikçe onların bütün korkuları hareketlenmeye başlar. Nefes almaları bozulmaya başlar ve biz çocuklarımızın nefes almasını, onlara aktardığımız yanlış bilgilerle bozuyoruz.

Şimdi sizinle birlikte çok önemli bir nefes çalışmasını öğreneceğiz.

En azından hayat standardınızı normale getireceğiniz doğru nefesi. Bu nefes sizin bütün hayatınızı değiştirecek, bu nefes sizin karın bölgesi kaslarınızın güçlenmesini; karın bölgenizden kilo vermenize yardımcı olacak. Bu nefes kafanızdaki birçok endişe ve korkuyu en azından dengeye getirmekte yardımcı olacak. Tekrar bu dünyaya geleceğiz ve yaşarken tekrar doğacağız.

 

Saatinizle bir dakikalık bir süre tutun ve bu sürede günlük nefesinizle kaç kere nefes aldığınızı sayın. Bir dakika içinde kaç nefes aldınız? 10? 20? 30? Uluslararası standartlarda erkekler dakikada ortalama 12 nefes, kadınlarda ise dakikada 14 nefes alıp veriyor.

Birçoğumuz 20 nefesin üzerinde nefes alıyoruz ve bu sizin gün içinde gergin ve sinirli olduğunuzu gösteriyor. Birçok korkularınızın içinizde tetiklendiğini ve hayatınızın kontrolden çıkmaya çalıştığını gösteriyor.

Sevgilerimizle

Bülent Gardiyanoğlu       (yarın ikinci bölüm yayınlanacak)

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Arşiv Arama
- -
Gölbaşı Güncel             <   
Copyright 2013 Gölbaşı Güncel Haber. Tüm hakları saklıdır. Bu site KOMMANGENE Gazeteciler Cemiyeti Üyesidir.