Huzur Adıyamanlıların Kanına İşlemiş


Bu makale 2015-09-01 21:00:50 eklenmiş ve 616 kez görüntülenmiştir.
Haci Bozkurt

Son bir-iki ay içerisinde Diyarbakır ve Şanlıurfa’nın Suruç İlçesindeki saldırıları gerçekleştiren iki kişinin DAEŞ bağlantılı ve Adıyamanlı olmaları gözleri huzur kenti olan Adıyaman’a çevirdi.

Adıyaman için büyük bir talihsizlik olan bu durum Adıyamanlılar arasında sanki birileri Adıyaman’ı huzurlu kentler listesinden çıkarmak için fırsat kolluyormuş gibi algılandı. Ama Adıyamanlılar buna fırsat vermeyerek şu mesajı verdiler: Herkes şunu iyi bilsin ki; Adıyaman huzurun barışın ve kardeşliğin başkentidir. Türkiye genelinde Adıyaman denilince akla gelen ilk şey huzurlu bir kent olmasıdır. Huzurun adresi sorulduğunda gösterilen şehir yine Adıyaman’dır. Her karıştırmaya rağmen Adıyaman huzurlu yaşamaya devam kararı vermiştir.

Ermeni, Türk-Kürt, Alevi-Sünni, Müslüman, Hıristiyan, her dilden ve her dinden insanların en rahat ve en huzurlu şekilde yaşadığı yer Adıyaman’dır. Adıyaman bir huzur şehridir, bir kardeşlik şehridir, bir barış şehridir. Bu iki olay vesilesi ile Adıyaman’ı terör örgütleri ile bir kefeye koyarak zan altında bırakmak çok yanlıştır. Böyle bir kıyaslama hem Adıyaman Halkına büyük bir haksızlık olur hem de insanlık anlayışına çok açık bir şekilde ters düşer.

Adıyaman üzerinde oynanan bu oyunlar ve maksatlı dedikodular, bütün Adıyaman Halkını derinden üzdü. Adıyaman bu güne kadar huzurlu bir kent olarak tarihe imzasını atmış bir şehirdir. Bu güne kadar Adıyaman’da Sünni-Alevi, Müslüman-Hıristiyan, Türk-Kürt hangi dilden, hangi, dinden ve hangi ırktan olursa olsun kardeşçe yaşamışlardır. Bundan sonra da huzur içerisinde barış içerisinde yaşamaya devam edecekler. Adıyaman’ı karıştırmaya çalışanlar bu kentin huzurunu bozacaklarına asla heveslenmesinler, yanılgıya düşerler.

Adıyamanlılar adı gibi yaman insanlardır. Türkçüsü var, Kürtçüsü vardır. Sünni’si var, Alevi’si vardır. Müslüman’ı var, Hıristiyan’ı vardır. Adıyaman’da her dinden, her dilden ve her ırktan insanlar yaşamaktadır. Bu insanlar inancına göre ibadetini, ideolojisine göre siyasetini yaparlar. Adıyamanlılar din, dil ve ırk farkı gözetmeksizin inançları ve ideolojileri için her zaman mücadele verirler. Bu mücadeleyi verdiklerinde savaşmayı asla düşünmezler. Masada kardeş gibi tartışır masadan kardeş gibi kalkarlar.

Barış, huzur ve kardeşlik her Adıyamanlının adeta kanına işlemiştir. Tahriklerle, dedikodularla ve karıştırmayla damarlarına işlenen kanı hiç kimse ayrıştıramaz. Öyleyse  bu kentin huzurunu da hiç kimse bozamaz, bozamayacaktır.

 

 

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Arşiv Arama
- -
Gölbaşı Güncel             <   
Copyright 2013 Gölbaşı Güncel Haber. Tüm hakları saklıdır. Bu site KOMMANGENE Gazeteciler Cemiyeti Üyesidir.