CHP ve Boynukara’nin İŞİD raporu


Bu makale 2015-08-17 08:38:53 eklenmiş ve 725 kez görüntülenmiştir.

Diyarbakır ve Suruç saldırılarında intihar eylemcilerinin Adıyamanlı olması nedeni ile son 1 aydır Adıyaman adı İŞİT ile anılmaya başladı.

Adıyaman’ın İŞİT’in kalesi olduğu haberleri ilk önce Radikal Gazetesinden İdris Emen’in kaleminden haber olmuştu.

CHP’nin eski il başkanı Bilal Doğan’ın daha önce İŞİT ile ilgili iddiları hala ortada duruyor.

Süreç içesiinde bir çok dernek ve siyasetçibu konuyu gündeme taşımış ilin yetkilerileri ve iktidar temsilcileri tüm iddiaların doğru olmadığını söylemişlerdi.

Gelinen süreç zarfından Önce Haber Türk gazetesi “ Yine Adıyaman” ve Milliet gazetesi “ Adıyaman eylemcileri”  başlığı ile Gazetenin manşetinden Adıyaman ilinin hak etmeği bir şekilde karalanmalarına çanak tutmuşlardı.

Bir gazeteci olarak bu iki gazetenin manşelerini anlıyorum. Ancak bu şekil toptancı bir yaklaşım Adıyaman gibi her etnik unsurun ve her inancın kardeşçe yaşadığı bir şehri bir bütün olarak kötülemesini doğru bulmam.

İŞİT’in adııyaman ile anılmasının en önemli sebebi bana göre MENZİL cemaatidir. Ak Parti’ye katıksız destek veren iki cemaatten biri  Menzil cemaatidir. Adıaman’da  MENZİL’in merkezidir. Ancak menzil cemaatinin  şidetle asla ilişkisi olmamıştır.

Fetullah cemaati devleti ele geçirmenin hesabını yapan yapıydı. Menzil’i fetullah cemaati  gibi düşünmek yanlıştır. Hele Selefi akımının desteklediği İŞİT ile özdeşleştirmek ise tamamen saçmalıktır.

Boynukara tespitlerinin bir bölümüde haklı. Ancak hükümetin eksik kaldığı konulara hiç girmemiş. CHP raporunda abartı dışındaki bölümlerde haklı

Peki kim haksız?

Aslına bakarsanız her ikiside haklı. Ancak buradan bir değerlendirme yapacak olursak meselenin temeli şu;

Suriye’de Hükümet İŞİT ile YPG arasında kaldığında  İŞİT’e karşı sessiz kalmış YPG’nin devletleşmesine izin vermeyeceklerini söylemişti. İŞİT konusunda böyle bir tavrına şahitlik etmedik.

Hükümet Suriye’de bir kürt devleti oluşumu kesinlikle karşı çıkmış ve YPG’nin burda palazlanmasına müsaade etmemek için elinden gelen gayreti göstermişti.

Bana göre Adıyaman ve işit konusunda muhafazakar ve ak partili olmayan birilerinin bir rapor düzenlemesi gerekiyor.

Çünkü bir tarafta pkk’nin dili diğer tarafta devletin dili ve diğer tarafta vekilini kaybetmiş ana muhalefetin dili var.

Ak partili olmayan bir muhafazakarın düzenleyeceği rapor daha sağlıklı olur.

Çünkü Alevi bir grubun düzenleyeceği işit raporu sağlılklı olmaz. İslam dinini farklı yorumladıkları için bu boşluk doğurtur.


Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Arşiv Arama
- -
Gölbaşı Güncel             <   
Copyright 2013 Gölbaşı Güncel Haber. Tüm hakları saklıdır. Bu site KOMMANGENE Gazeteciler Cemiyeti Üyesidir.