Artık Yeter-Edibese


Bu makale 2015-08-07 22:34:44 eklenmiş ve 632 kez görüntülenmiştir.
Haci Bozkurt

Ülkemizde PKK ile askerlerimiz arasında çatışmalar ciddi bir şekilde devam ederken 78 milyon insan “artık yeter-edibese demeye başladı.

PKK’ya katılan Hasan ile askere giden kardeşi Hüseyin, Silopi’deki Cudi Dağı’nda, Türk-Irak sınırındaki Gabar Dağ’ında, Şırnak, Pervari,Beytüşşabap üçgenindeki Kato Dağ’ında, Diyarbakır’ın Kulp İlçesindeki Yaylak’ta, Siirt’in Herakol Dağlarında, Hakkari’nin Tanin Dağlarında veya karşılaştıkları başka bir yerde kardeş kardeşe kurşun sıkıyor.Ölen de bu ülkenin evladı, öldüren de bu ülkenin evladı.

İşin ekonomik boyutu da çok ciddi bir Yani hem can gidiyor hem de mal gidiyor. Şu rakamlara göz attığımızda ne kadar büyük kayıplar verdiğimiz ve işin gerçek boyutları ortaya çıkıyor.Bakınız; TBMM’nin raporlarına göre 30 yılda bu kirli savaşta 35 bin 576 insanımız hayatını kaybetti. Yine 1984-2012 yılları arasında 22 bin 10 PKK’lı ölü olarak ele geçirildi.

30 Yıllık bu çatışmalar Türkiye’ye 350 milyar dolara mal oldu. Yani 980 milyar TL. terörle mücadeleye gitti.Türkiye’nin 2015 yılı bütçesi 473 milyar TL olduğuna bakıldığında teröreharcanan para Türkiye’nin 2 yıllık bütçesinin tamamı kadardır.

Yazık, günah değil mi ? Bu para ile yeni bir Türkiye inşa edilirdi.

Hepimizi oturur kalkar barış ve kardeşlik özleminden bahsederiz. Ölümler olmasın, zulümler olmasın deyip dururuz. Evde, okulda, restaurantta, kahvehanelerde “ inşallah bu ateş söner” diye hep dua ediyoruz.30 yıldır, başımızı güvenle yastığa koyamıyoruz.

Öyleyse gelin barış için ellerimizi uzatalım.

Kardeş kardeşi vurmayı bırakalım. Ülkede barış rüzgarları esmeye başlasın. Ölümler olmasın, ocaklar sönmesin. Gencecik bedenlere kıymayalım, yürekleri dağlatmayalım, analara ağlatmayalım. Çocukları yetim ve öksüz bırakmayalım. Dağlarımızı yerle bir etmeyelim, ormanlarımızı ateşe vermeyelim. Hayvanlarımızı diri yakmayalım. Ülkemizdeki bu kirli savaşa hep beraber “dur” diyelim.

PKK’yı, Devleti ve Hükümeti barış ve kardeşliğe davet edelim. Kabul etmeyen taraf her kim ise tepkimizi koyalım. Gerekirse bu ateşin sönmesi için taraf olalım. Bombalara, uçaklara, silahlara harcanan paralarımız otobanlara, yollara, köprülere okullara, hastanelere harcansın.

Sevinci kursağımızda kalan çözüm sürecinin yeniden başlatılması ve kalıcı bir şekilde devam etmesi için, çorbada tuzumuz olsun misali elimizden ne geliyorsa barışa ve kardeşliğe katkı sunalım. Savaş rüzgarları yerine barış rüzgarları esmeye başlasın.

Edibese (Artık yeter)

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Arşiv Arama
- -
Gölbaşı Güncel             <   
Copyright 2013 Gölbaşı Güncel Haber. Tüm hakları saklıdır. Bu site KOMMANGENE Gazeteciler Cemiyeti Üyesidir.