Çözüm Sürecinde Israr


Bu makale 2015-07-05 14:24:04 eklenmiş ve 1014 kez görüntülenmiştir.
Mehmet Uluçay

“Yumuşak sertten etkindir.”Zamanla yaptırımı güçlüdür. İkna gücünüzü yüceltir. İstediğinizi yaptırmak için zemin hazırlar. Kırmaz. Kırılmaz. Sert hamleleri asorbe eder. Tıpkı su gibi. Bir “samata” sözüdür. Su kayadan serttir. Su Özelliğini yitirmeden, girdiği kaba göre şekil alır. Uyum gösterir. Etkinliğine gelince; çeşmelerdeki su yalakları ile Hamamlardaki kurnalar nasıl da aşınmış…

“Sevgi şiddetten güçlüdür.”Çünkü sevgi, her aklıselimin gönlünde yer bulur. Pozitif etkisi bireyin tüm bedenine yansır. Kişiyi kendisiyle hoşnut kılar. Barışık kılar. Çevresiyle uyumlu olur. Yapıcı ve yönlendirici olur. Başkalarının da kendisinin hakları kadar haklarının olduğunu bilir ve savunur.

Mahatma Gandi diyor ki: En sert demir bile sevgi alevlerinin karşısında erimeğe mahkûmdur.

Sevgiye tüm insanların ihtiyacı vardır. Özellikle Yöneticilerimizin, varsa ihtiraslarını bir yana bırakarak, toplumun tüm renklerini, farklılıklarını ”kesrette vahdet” 1 yani   “çoklukta teklik” düsturunu unutmamalı. Nedir bu düstur. Felsefi bir kavramdır.” Çoklukta birlik yani halkın içinde, Kalabalığın ortasında TEK ve BİR olan ALLAH’ı unutmamak. O nu hatırlamak ve zikretmektir.

“Farklı diller Allah’ın ayetlerindendir” hükmü gereğince, dünyada farklı, Dil ve ırk ta, renkte, din ve mezhepte, inançta veya düşüncede insan vardır. Bunlar Kesrettir. Hak tecellisidir deyince Hakka çıkarsın. Vahdet dersin. Sonuçta da “Yaratılanı severiz yaratandan ötürü.”o zaman “teklik” Allah’a mahsustur.

Bilindiği gibi orman, çok çeşitli ağaçlardan meydana gelir. Doğada baharın etraf rengârenk çiçeklerle bezenir. Her Çiçek, kendi renginde, kokusunda, boyunda özgürce serpilir büyür. Ağaçlar, meyveli meyvesiz,hepsi kendi öz benliğinde yere kök salar asumana yükselir.Ne Ceviz meyvem ve kerestem özeldir, benim gibi olun der,nede gürgen, meşe palamut,benlik savaşına girişir.Hepsi  “tabii hukuk” çerçevesinde bizleri kendilerine hayran bırakır.Nazım Hikmet’in dediği gibi:

“…Yaşamak bir ağaç gibi tek ve hür ve bir orman gibi kardeşçesine”

Toplumdaki tüm insanları, dil, din, mezhep, ırk ve düşünceleri ne olursa olsun ,”eşit vatandaşlık” ilkesi aşığında haklarını savunmaları gerekir.

Aksi düşünce toplumu huzursuz kılar. Yıkıcı, yaralayıcı, parçalayıcı anlayışa zemin hazırlar. Ülkemizde, seçim hesapları nedeniyle kesintiye uğrayan barış sürecinin acilen kaldığı yerden, hızla sonuç alıcı yöntemlerle devam etmelidir. Aksi düşünce, toplumu huzursuzluğa iter.

Barış süreci; ülkemizdeki “demokrasi” eksiğinin tamamlanma isteğidir. Hiçbir kişiye zümreye, ırka, dine mezhebe, özel ayrıcalık tanıma isteği değildir.

Gerçek böyle olduğu halde,olayı saptıranların dili çok sivri ve keskindir.Dil..yumuşak dokuludur.kalbin yüklemine tabidir.Yüreğinin sesine kulak verir.Doğru yanlış.Keskinleşir bıçak gibi.Keser kılıç gibi.Deler ok gibi.Yarası derindir.Kapanmaz.

Bizim, toplumu birbirine kenetleyen, haklarını savunan söz ve söylemlere ihtiyacımız vardır. Barış sürecinde ısrarımız bundandır.                                                               

Mehmet ULUÇAY                          

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Mobil
Mustafa 2015-08-25 03:43:50
Hocam,
Öncelikle ellerinizden öpüyor,saygi ve sevgilerimi iletiyorum. Eski bir ögrenciniz olarak barisa ve kardeslige olan inancinizi saygi ile selamliyorum ve umut ediyorumki o degerli cografyamizda kardeslik kazanacak ve bütün halklar esitlik ve baris içinde yasamlarini sürdürecekler!

Kanada'dan selamlar!

Mustafa Karakus
Toplam 1 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Arşiv Arama
- -
Gölbaşı Güncel             <   
Copyright 2013 Gölbaşı Güncel Haber. Tüm hakları saklıdır. Bu site KOMMANGENE Gazeteciler Cemiyeti Üyesidir.