Cumhuriyet'in çocukları


Bu makale 2015-06-05 08:31:41 eklenmiş ve 545 kez görüntülenmiştir.

                 

 

 

 

 

               

 

 

                Ülkenin gündemi seçime kilitlenmiş durumda.

 

                Eskiden gazeteler, televizyonlar, kamuoyu anketi yapan şirketler tahminler yapardı. Sosyal paylaşım sitelerinin ortaya çıkışı ile birlikte tabir caizse ağzı olan konuşuyor.

 

                Ortalıkta tahminler uçuşuyor. Öyle ki barajı aşamayacak partilerin yüzde 100 oy alacağı kehanetini gösterenler bile var.

 

                Bu seçim sürecinde yazı yazmamaya, paylaşım yapmamaya, fikir beyan etmemeye, tahminlerde bulunmamaya, hatta siyasi sıcaklık olan yerlerde bulunmamaya gayret ettim.

 

                Dün sevdiğim bir arkadaşım, Adıyaman Cumhuriyet İlkokulu'nun TPAO Konferans Salonunda yıl sonu etkinliği olduğunu söyleyince, siyasi atmosferden uzak durmak ve farklı bir ortam olur düşüncesi ile programa katıldım.

 

                Öncelikle şunu belirteyim; Bu program il veya ilçe etkinliği değil. Bir okulun etkinliği de değil. Bir sınıfın etkinliği bile değil. Birinci sınıflardan bir şubenin etkinliğiymiş.

 

                Böyle anlatılınca izlemeye değer olarak değerlendiremezsiniz. Arkadaşımın oğlu Emir Enes'te etkinliklerde görev aldığından katılmaya karar verdim ve programdan notları sizlerle paylaşmaya değer buldum.

 

                Yaklaşık 400 kişinin katıldığı Cumhuriyet İlkokulu 1-C sınıfı yıl sonu etkinliğine ilimizde görev yapan dört vali yardımcımız katıldı. Eğitim Bir Sen İl Temsilcisi, İl Milli Eğitim Şube Müdürü, Teftiş Kurulu Başkanı, bir çok okul müdürü ve öğretmen ile veliler katıldı.

 

                  Öğrenciler her etkinlikte farklı özel kostümlerle çıktılar izleyicilerin karşısına. Bazen asker kıyafetli, bazen resimlerinin basıldığı tişörtler, bazen semazen kıyafeti, bazen gelin-damat kıyafetleri ile sahne aldılar.

 

                Çeşit çeşit dans ve oyunlar sahnelediler. Hele "571’de Güneş Doğdu" isimli ilahiyi defalarca dinlemek isterdim. Cansu Kübra Süzen isimli tatlı kız keman çalıp şiir okurken istikbale dair heyecanlandım doğrusu.

 

                Sahnenin ortasına bir seccade serdiler. Önüne bir rahle ve Kuran'ı Kerim'i koydular ve birinci sınıf öğrencisi Mustafa Güneş, Amene Resulü ismi verilen Bakara Suresi’nin 285 ve 286. ayetleri okudu.

 

                Demek ki, milli manevi duyguları pekiştirici bir eğitim için sadece İmam Hatip okulları gerekmiyor. İnançlı kişilerin görev başında olmaları yetiyor.

 

                Burada sizlerle paylaşma imkanı bulamadığın daha birçok bir birinden güzel etkinlikler gerçekleştirildi. Tam istediğim gibi farklı bir ortam yakaladım.

 

                Bizim zamanımızdaki eğitim olanakları ile şimdikini, Cumhuriyet İlkokulu gibi bir okul ile Mesela Samsat ilçesindeki bir okulu kıyasladım. Buradaki ailelerin çocuklarının eğitimlerine olan ilgileri ile kırsaldaki ailelerin ilgisini düşündüm.

 

                Eğitimde eşit imkanları bulunmayan çocuklar ne yazık ki aynı kulvarda yarışıyorlar. Bu öğrenciler ile köydeki öğrencilere TEOG'da aynı soruların sorulması ne kadar adil sayılabilir.

 

                Her şeye rağmen böylesi örnek sayılabilecek okullarımızın, öğretmenlerimizin, öğrencilerimizin varlığı beni mutlu etti.

 

                Okul Müdürü Abubekir Turmaz ve Sınıf Öğretmeni Özlem Gündüz hocalarım başta olmak üzere, uluslararası bir programı sunarcasına, coşku ve şevkle sunuculuk görevini yürüten Y. Selim İlkokulu Müdür Yardımcısı Zabit Gündüz, etkinlikleri büyük bir ustalıkla sahneleyen 1-C sınıfı öğrencileri, aileleri ve emeği geçen bütün herkesi tebrik ediyorum.

 

                Seçimlerin ülkemiz ve milletimiz için hayırlara vesile olması temennisiyle…

 

 

Fahrettin Çelik

samsattema@hotmail.com

www.samsathaber.com

 


                

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Arşiv Arama
- -
Gölbaşı Güncel             <   
Copyright 2013 Gölbaşı Güncel Haber. Tüm hakları saklıdır. Bu site KOMMANGENE Gazeteciler Cemiyeti Üyesidir.