Birlikte Rahat ve Huzurlu Yaşamak


Bu makale 2015-02-08 21:23:55 eklenmiş ve 1123 kez görüntülenmiştir.
Mehmet Uluçay

Gölbaşı, Adıyaman’ın, sekiz ilçesinden en batıda olanıdır. Çeşitli imkânlara sahiptir. Yol kavşağındadır. Kültür düzeyi yüksektir. Yurt dışında çalışan çok insanı vardır. Demiryolu istasyonuna sahip tek ilçedir. Doğu Anadolu ve Güneydoğu Anadolu’yu, Akdeniz ve İç Anadolu’ya bağlayan, karayoluna sahiptir. Altyapısı tamamlanmış, Doğalgaz kullanan yerleşim merkezidir.1958 de ilçe olmuştur. Merkez, önceleri çevre köylerden daha sonraları, Adıyaman, Samsat, Besni, Elbistan, Tut, Doğanşehir, Diyarbakırdan göç almıştır. Göçle gelenler, yerli halkla kaynaşıp akraba olmuşlardır. Kirvelik, sağdıçlık gibi, sıhrî hısımlıklarla birlikteliklerini sürdürmüşlerdir. Alevi, Sünni, Kürt, Türk olmak, ayrışmayı değil, aksine birlikteliğimizi pekiştirmiştir.

Son yıllarda Suriye’den gelenlerle ilçede, göçenler yoğunlaştı.

İlçede, sanayi sınırlı. İşsiz çok. Halk göçe zorlanan bu insanların, dil bilmediklerini, kalifiye eleman olmadıklarını bilmektedir.

Kaymakamlık, Belediye bu durumu bildiğinden yardım etmektedir. Ancak yeterli olmadığından, Zaman zaman, bunlardan, kadın ve çocukların dilendiklerini görmekteyiz.

Hatta bazı Çocukların çöp bidonlarından yiyecek aradıklarını sıklıkla görmekteyiz.

Kimi İnsanların, Sokakta, öfkenin, saldırganlığın ve kavgaya hazır olduklarını görmekteyiz.

Bu nedenle, İlçemize çeşitli nedenlerle göç etmiş yardıma muhtaç olanların:

1-Mahalle Muhtarlarınca tespiti.2-İhtiyaçlarının belirlenmesi.3-Yardım için, Kaymakamlık, Belediye ve Emniyetle iş birliği yapılarak, Sivil Toplum Kuruluşları, Siyasi Parti ilçe Başkanları, Sendikalar iş birliği yaparak, yardım kampanyaları düzenlemeli.4-İlçede “huzur toplantıları “düzenlenmeli.

“öfke baldan tatlıdır.” “Öfke ile kalkan zararla oturur.” Atasözünde olduğu gibi, çocukları yüzünden, ilçemizde, komşu ve aynı zamanda akraba olan, hemşerilerimizin kavgaları ne acıdır ki ölümle sonuçlanmıştır. Bir Polisimizde yaralanmıştır. Kavga işin sonucudur.

Bunun için, İlçemizde huzur ve güvenin sağlanmasında, Emniyet güçlerine yardımcı olmanın yanı sıra sorumluluk alalım.

Mehmet ULUÇAY

 

 

 

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Arşiv Arama
- -
Gölbaşı Güncel             <   
Copyright 2013 Gölbaşı Güncel Haber. Tüm hakları saklıdır. Bu site KOMMANGENE Gazeteciler Cemiyeti Üyesidir.